Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Firma koncentruje się na rolnictwie regeneracyjnym i przechodzi na energię odnawialną.
Nestlé jako jeden z pierwszych spośród sygnatariuszy deklaracji Business Ambition for 1.5°C przedstawia szczegółowy plan działania w ramach tego zobowiązania. Firma podejmuje kroki, które do 2030 roku pozwolą jej ograniczyć emisję CO2 o połowę i osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku – nawet w przypadku istotnego rozwoju firmy.
Głównymi obszarami działań będą: wsparcie rolników i dostawców w zakresie rolnictwa regeneracyjnego, zasadzenie setek milionów drzew na przestrzeni najbliższych 10 lat oraz przejście firmy na odnawialną energię elektryczną do 2025 roku. Nestlé stale zwiększa także liczbę tzw. marek neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.
Paul Bulcke, Prezes Zarządu Nestlé podkreślił: „Podjęcie zdecydowanych kroków w celu przeciwdziałania zmianom klimatu jest bardzo ważnym elementem strategii Zarządu. Dzięki nim przyspieszamy i skalujemy rozwiązania, które pozwolą zapewnić firmie sukces w perspektywie długoterminowej, a jednocześnie przyczynią się do budowania zrównoważonej przyszłości dla kolejnych pokoleń”.
Zaprezentowana mapa drogowa to wynik kompleksowej analizy funkcjonowania firmy, przeprowadzonej, by zrozumieć skalę wyzwania i zdefiniować kroki niezbędne, by na nie odpowiedzieć. W 2018 roku firma wyemitowała 92 mln ton gazów cieplarnianych – dana ta posłuży za punkt odniesienia do pomiaru postępów w kolejnych latach.
„Walka ze zmianami klimatu nie może czekać. My także nie możemy. To kluczowe dla sukcesu firmy w perspektywie długoterminowej – komentuje Mark Schneider, CEO Nestlé. „Dzięki skali naszej działalności – poprzez obecność w niemal każdym kraju, nasz zasięg i wielkość – mamy wyjątkową możliwość, by coś zmienić. Będziemy współpracować z rolnikami, partnerami branżowymi, rządami, organizacjami pozarządowymi i konsumentami, aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko”.
Działania Nestlé mające na celu ograniczenie emisji skupiają się na trzech obszarach:
Nestlé rozszerza również swój program ponownego zalesiania. Na przestrzeni najbliższych 10 lat firma będzie sadzić 20 milionów drzew rocznie na obszarach, z których pozyskuje składniki. Więcej drzew oznacza więcej cienia dla upraw, więcej węgla usuwanego z atmosfery, wyższe plony oraz lepszą różnorodność biologiczną i zdrowie gleby. Do 2022 roku łańcuchy dostaw kluczowych towarów firmy, takich jak olej palmowy i soja, będą wolne od wylesiania. Dzięki tym działaniom firma buduje także długoterminowe partnerstwa i zapewnia społecznościom rolniczym większą stabilność i wyższe dochody.
Magdi Batato, Wiceprezes Nestlé, Dyrektor ds. Operacji komentuje: „Ponieważ prawie dwie trzecie naszych emisji pochodzi z rolnictwa, jasne jest, że to rolnictwo regeneracyjne oraz ponowne zalesianie są kluczowymi punktami naszej drogi do neutralności węglowej. Działania te pozwolą nam zredukować emisje, ale także na znaczną skalę pomogą osiągnąć różnorodność biologiczną. Nadal będziemy ograniczać emisje z naszych procesów i udoskonalać portfolio produktów. To nasz obszar odpowiedzialności i jesteśmy zobowiązani, by mu sprostać”.
Dążenie do zerowej emisji obejmuje także działania i procesy w Polsce. Już dziś wszystkie lokalne fabryki korzystają z odnawialnej energii elektrycznej. W tych w Kaliszu, Kargowej i Rzeszowie realizowany jest projekt fabryki neutralnej węglowo, w ramach którego udoskonalane są systemy grzewcze, aby zmniejszyć utratę ciepła lub umożliwić jego ponowne wykorzystanie. W ramach programu optymalizowane są także sposoby składowania towarów na paletach, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zredukować tym samym liczbę transportów. W Polsce trwa także dalsza wymiana floty na samochody hybrydowe – do końca roku te niskoemisyjne będą stanowić już 53% całej floty.
W ciągu najbliższych pięciu lat firma przewiduje inwestycje o łącznej wartości 3,2 mld CHF, które przyspieszą realizację zobowiązań. Z tej kwoty 1,2 mld CHF przeznaczone będzie na wsparcie rolnictwa regeneracyjnego w łańcuchu dostaw firmy.
Cele Nestlé w zakresie neutralności węglowej zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi) jako zgodne z poziomami wymaganymi do osiągnięcia celów Porozumienia paryskiego. SBTi to gremium organizacji non-profit, których wytyczne uznawane są za międzynarodowy złoty standard w kwestiach zeroemisyjności. Nestlé będzie dostarczać coroczne aktualizacje postępów, aby zapewnić przejrzystość skuteczności realizowanych działań.
O Nestlé
Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek, w tym m.in.: NESCAFĒ, WINIARY, GERBER, PRINCESSA, KIT KAT, LION, NESQUIK, NAŁĘCZOWIANKA oraz PURINA. Nestlé działa na polskim rynku od 1993 roku. Firma zatrudnia aktualnie 5500 pracowników w 8 lokalizacjach.
Przeczytaj także
Jeden z największych producentów żywności i napojów na świecie, firma PepsiCo, w samym tylko 2021 roku zainwestuje 3,6 mln USD oraz 8 mln USD w każdym kolejnym roku na pozyskanie przetworzonego plastiku (rPET), który umożliwi produkcję w Polsce wszystkich butelek napojów Pepsi oraz Mirinda z surowca zawierającego tworzywo w 100% pochodzące z recyklingu.
Rozporządzeniem 2020/977 wprowadzono pewne odstępstwa w odniesieniu do warunków przeprowadzania urzędowych kontroli w rolnictwie ekologicznym. Początkowo zmiany te miały obowiązywać do 30 września 2020 r., a niektóre do 31 grudnia 2020 r., jednakże rozporządzeniem wykonawczym 2020/1667 z dnia 10 listopada 2020 r. Komisja przedłużyła stosowanie wszystkich odstępstw do dnia 1 lutego 2021 r.
Idea papierowej butelki Coca-Coli stanowi element szerszej strategii marki, która w 2018 r. ogłosiła globalną inicjatywę pod nazwą „Świat Bez Odpadów” (ang. World Without Waste). Wśród licznych założeń kampanii, Coca-Cola zadeklarowała m.in., że do 2030 r. co najmniej 50% składu wykorzystywanych przez nią opakowań stanowić będą surowce wtórne.