Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy ze Szwecji postanowili sprawdzić czy „śmieciowe jedzenie” wpływa na to, jak śpimy. Wyniki badania wskazują, że niezdrowia dieta może powodować zaburzenie tzw. snu głębokiego.
Dieta i sen
„Zarówno niezbilansowana dieta, jak i niedostatek efektywnego snu, stanowią czynniki ryzyka wielu chorób. W związku z tym, że żywienie ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, postanowiliśmy zbadać czy efekty wywierane przez różne jakościowo diety mogą przekładać się na nasz sen”, mówi prof. Jonathan Cedernaes ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali.
Badanie w układzie krzyżowym
Badanie przeprowadzone zostało w układzie krzyżowym. W pierwszej części doświadczenia uczestników losowo przydzielono do grupy spożywającej dietę bardziej lub mniej zbilansowaną, w części drugiej natomiast każdy z ochotników trafił do grupy przeciwnej. Podaż kalorii była dostosowana do zapotrzebowania poszczególnych osób, przy czym dieta „niezdrowa” dostarczała więcej cukru, kwasów tłuszczowych nasyconych i składała się w większej mierze z produktów przetworzonych. Na przestrzeni tygodnia stosowania każdej z diet naukowcy monitorowali sen, aktywność i rozkład posiłków uczestników. Po tym okresie ochotnicy poddawani byli badaniu w laboratorium snu.
Gorsza jakość snu głębokiego
„Zaobserwowaliśmy, że uczestnicy badania spali tak samo długo w przypadku obydwu diet (…). Tyle samo trwały również poszczególne fazy snu”, mówi prof. Cedernaes. „Szczególnie interesował nas jednak sen głęboki – przyjrzeliśmy się więc wolnofalowej aktywności mózgu w tej fazie, co odzwierciedla jak bardzo regenerujący jest dla organizmu sen głęboki. U osób spożywających więcej «śmieciowego jedzenia» stwierdziliśmy mniej aktywności wolnofalowej (…). Oznacza to, że niezbilansowana dieta skutkowała płytszym snem głębokim. Podobne zmiany występują w procesie starzenia się organizmu, a także w przebiegu zaburzeń takich jak bezsenność. Można więc postawić hipotezę, że w przypadku tego typu dolegliwości – z punktu widzenia efektywności snu – powinniśmy kłaść większy nacisk na sposób żywienia”, wyjaśnia szwedzki naukowiec.
Długofalowy wpływ żywienia?
Na ten moment badacze nie są w stanie wskazać w jaki sposób żywienie może przekładać się na jakość snu w perspektywie długofalowej. „Nie wiemy obecnie jakie składniki niezbilansowanej diety negatywnie wpłynęły na sen głęboki. Zazwyczaj «niezdrowy» sposób żywienia charakteryzuje się wyższą podażą kwasów tłuszczowych nasyconych i cukru, a mniejszą błonnika – tak też było w przypadku naszego badania. Jesteśmy więc ciekawi czy istnieje konkretny czynnik molekularny, który odgrywa w tym kontekście szczególną rolę. Trzeba też zaznaczyć, że nasze doświadczenie trwało stosunkowo krótko, a zawartość tłuszczu i cukru w diecie niezbilansowanej mogła być wyższa. Niewykluczone, że wówczas zauważylibyśmy jeszcze wyraźniejszy wpływ żywienia na jakość snu”, podsumowuje prof. Cedernaes.
Źródła:
Przeczytaj także
Opublikowane niedawno badania naukowe wskazują, że zanieczyszczenia obecne w żywności mogą mieć związek z występowaniem otyłości.
Opublikowano wyniki największego do tej pory badania dotyczącego związku między żywnością wysokoprzetworzoną a ryzykiem nowotworów.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii wskazują, że spożywanie orzechów pozytywnie wpływa na rozwój mózgu w okresie nastoletnim.