Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół naukowców z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie opublikował międzynarodowe rekomendacje dotyczące poprawy tolerancji dzieci na powszechnie spotykane alergeny pokarmowe.
Ustandaryzowany proces
Rekomendacje opublikowane zostały 8 kwietnia br. na łamach czasopisma naukowego Journal of Allergy and Clinical Immunology i obejmują ustandaryzowany proces przygotowania małych pacjentów do immunoterapii doustnej. Procedura ta polega na podawaniu niewielkich ilości alergizującego pokarmu, np. orzeszków ziemnych, a następnie stopniowym zwiększaniu dawki w celu zbudowania tolerancji na dany rodzaj żywności.
Praktyczne zalecenia, których do tej pory brakowało
Jak mówią kanadyjscy badacze, do tej pory lekarze dysponowali „niewielką liczbą opartych na dowodach naukowych narzędzi, którymi mogli wesprzeć rodziców przygotowujących dzieci” do doustnej immunoterapii. Jak podkreśla główny autor zaleceń, prof. Douglas Mack z Uniwersytetu McMaster, „publikacja ta ma pionierski charakter, ponieważ są to pierwsze tego typu rekomendacje, a cały proces nigdy dotąd nie został ustandaryzowany. Wytyczne w zakresie przygotowania do immunoterapii doustnej są bardzo potrzebne, ale dotychczas po prostu nie istniały”.
Międzynarodowy panel ekspertów
W opracowaniu rekomendacji wziął udział panel 36 ekspertów w dziedzinie alergologii z różnych krajów. Zidentyfikowali oni najważniejsze aspekty istotne z punktu widzenia lekarzy zalecających doustną immunoterapię oraz 71 stwierdzeń ujętych w formularzu zgody dla rodziców, którzy zamierzają podjąć leczenie swoich dzieci. Na podstawie opinii specjalistów autorzy przygotowali ustandaryzowany protokół do wykorzystania przez lekarzy w procesie przygotowania pacjentów do procedury.
Budowanie świadomości rodziców
„Rodziny pacjentów muszą uczestniczyć w terapii każdego dnia. Z tego powodu zalecenia są tak bardzo istotne. Zoptymalizowania wymagają kwestie bezpieczeństwa – decydując się na terapię rodzice dzieci muszą wiedzieć czego się podejmują, a zarazem mieć świadomość różnego rodzaju efektów ubocznych, które mogą być potencjalnie groźne”, podsumowuje prof. Mack.
Źródła:
Przeczytaj także
Zmiana dotyczy załącznika rozporządzenia 1169/2011, który stanowi wykaz substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji
Raport dotyczy takich kwestii jak m.in. elementy oceny ryzyka pochodnych z alergenów priorytetowych oraz proces oceny ryzyka dla nieoznaczonych priorytetowych pochodnych alergenów
Od 1 stycznia 2024 r. w Holandii zostanie wprowadzona nowa polityka dot. alergenów, która określa m.in. dawki referencyjne, status i warunki stosowania PAL (ang. Precautionary Allergen Labeling)