Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dwukrotnie przekroczone zalecenia
Większość globalnej populacji każdego dnia spożywa dwukrotnie więcej soli niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Z tego powodu eksperci WHO przygotowali specjalny dokument, który posłużyć ma za punkt odniesienia w zakresie rekomendowanej zawartości sodu w poszczególnych rodzajach produktów spożywczych. Celem tej inicjatywy jest ograniczenie stosowania soli w żywności, a co za tym idzie, obniżenie jej konsumpcji do pożądanych 5 gramów/dzień. Przewodnik WHO, opublikowany na początku maja br., przedstawia zalecenia dotyczące zawartości sodu w 18 typach produktów, w tym serach, sosach, przekąskach czy frytkach.
Życie i zdrowie na szali
W ramach nowej kampanii WHO przypomina, że wysokie spożycie soli pociąga za sobą zwiększone ryzyko chorób serca, które powodują rocznie śmierć 3 milionów osób na całym świecie. Zmniejszenie udziału sodu w codziennej diecie stanowi więc prosty sposób nie tylko na poprawę sposobu żywienia, ale również ocalenie życia i zdrowia ogromnej liczby osób. „Większość ludzi nie wie jak dużo soli zjada, ani jakie zagrożenie się z tym wiąże. Poszczególne kraje muszą koniecznie wprowadzić działania na rzecz ograniczenia spożycia sodu oraz edukować swoich obywateli, by byli oni w stanie podejmować świadome i trafne decyzje dotyczące komponowania swoich posiłków”, podkreślił dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ekspert dodał, że przemysł spożywczy „powinien obniżyć zawartość soli w żywności przetworzonej”, w czym pomocny będzie nowy dokument opracowany przez WHO.
Ile sodu w pizzy?
Zawarta w publikacji lista produktów została przygotowana z myślą o zróżnicowanych praktykach produkcyjnych i konsumpcyjnych panujących w poszczególnych państwach. Można znaleźć w niej m.in. informacje o rekomendowanej ilości sodu we frytkach (500 miligramów/100 gramów produktu) czy płatkach śniadaniowych (100 miligramów/100 gramów produktu). Z kolei mięso w puszce powinno zawierać najwyżej 225 miligramów sodu, pizza 450 miligramów, słone ciastka 600 miligramów, a masło 400 miligramów w 100 gramach produktu.
Reformulacja receptur
Wydany przez WHO dokument wpisuje się w cele programowe organizacji, która planuje ograniczyć światowe spożycie soli o 30% do roku 2025. Specjaliści WHO zwracają uwagę, że niektóre kraje rozpoczęły już wdrażanie międzynarodowych wytycznych dotyczących konsumpcji sodu. Za przykład posłużyć może Wielka Brytania – tamtejszy rząd zwrócił się do przedstawicieli branży spożywczej z apelem o dobrowolne zredefiniowanie receptur produktów, co zaowocowało zmniejszeniem spożycia soli o 15% między 2003 a 2011 rokiem. Zredukowanie ilości sodu dodawanego do żywności stanowi skuteczną strategię obniżania udziału soli w diecie, szczególnie w krajach, w których spożycie produktów przetworzonych kształtuje się na wysokim poziomie.
Źródła:
Przeczytaj także
Dane NielsenIQ za styczeń i luty 2021 wskazują, że od kiedy wprowadzono podatek cukrowy, średnie ceny dotkniętych nim kategorii napojowych w zależności od miejsca sprzedaży wzrosły od 4% do ponad 25%. Jednocześnie ich wolumen spadł o 14%. Najbardziej wzrosła cena napojów gazowanych, a jednocześnie najgłębiej spadła ilość kupowanych produktów.
EFSA opublikowała zaktualizowane wytyczne dotyczące danych naukowych, które wnioskodawcy muszą uwzględnić w swoich dokumentacjach w celu uzyskania zezwolenia na nowy aromat dymu wędzarniczego, jak również w celu odnowienia lub zmiany istniejących zezwoleń.
Kwestia dodawania witamin, składników mineralnych i niektórych innych substancji do środków spożywczych jest uregulowana na poziomie UE rozporządzeniem nr 1925/2006. Rozporządzenie to określa podstawowe zasady takiego „wzbogacania” żywności, w tym przesłanki, które powinny być brane pod uwagę przed podjęciem decyzji o dodaniu konkretnego składnika do produktu, jak też kwestie etykietowania, prezentacji i reklamy.