Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół naukowców na czele z Leylą Soleymani i Tohidem Didar z McMaster's Institute for Infectious Disease Research i kanadyjskiego Centrum Mikroskopii Elektronowej McMaster opracował samoczyszczącą powierzchnię ochronną, która ma zapobiegać przenoszeniu różnych form bakterii. Jest ona wykonana z tworzywa sztucznego i przypomina formą konwencjonalną przezroczystą folię, która może być zastosowana na powierzchniach, które często przyciągają bakterie, takie jak MRSA i C. difficile.
Zasada działania
Nowa powierzchnia inspirowana jest wodoodpornym liściu lotosu. Działa dzięki połączeniu inżynierii powierzchni i chemii w nanoskali. Powierzchnia ma teksturę w postaci mikroskopijnych zmarszczek, które nie pozwalają przepuszczać cząsteczek zewnętrznych, takich jak cząsteczki wody. Na przykład kropla wody lub krwi odbija się po wylądowaniu na powierzchni. To samo dotyczy bakterii. Powierzchnia jest również poddawana obróbce chemicznej w celu dalszego wzmocnienia jej właściwości.
Znaczenie dla przemysłu spożywczego
Ponadto poddany obróbce materiał najlepiej nadaje się do pakowania żywności, gdzie może zapobiec przypadkowemu przeniesieniu bakterii, takich jak: Salmonella, Escherichia coli i Listeria np. z surowego mięsa, z kurczaka i innych produktów spożywczych. Skuteczność powierzchni zweryfikowano przechwytując obrazy z mikroskopu elektronowego pokazujące, że praktycznie żadna bakteria nie została przeniesiona na nową powierzchnię. Badania zaprezentowano w artykule opublikowanym niedawno w ACS Nano. Zespół badawczy ma nadzieję na komercyjne opracowanie zastosowań nowego opakowania z tworzywa sztucznego.
Źródło: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsnano.9b06287
Przeczytaj także
Bezpieczeństwo stało się niemal z dnia na dzień tematem numer jeden w kontekście oczekiwań klientów sklepów spożywczych. W czasach zarazy dbać o nie pomagają firmy z branży opakowaniowej, w tym członkowie stowarzyszenia Natureef.
Monitorowanie roślinnego etylenu może ujawnić, kiedy owoce i warzywa zaczynają się psuć. Naukowcy stworzyli malutki czujnik, który wykrywa etylen w stężeniu zaledwie 15 ppb. Czujnik ten może być wykorzystywany do monitorowania dojrzałości produktów i zapobiegania psuciu się żywności podczas przechowywania i transportu.
Badania międzynarodowego zespołu naukowców wskazują, że biodegradowalna i zdatna do spożycia folia antybakteryjna na bazie skrobi ogranicza rozwój bakterii patogennych w rybach i owocach morza. Innowacyjna technologia może przyczynić się do zapobiegania zatruciom pokarmowym, a jednocześnie pomóc w uniezależnieniu się branży od plastikowych opakowań.