Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wytyczne zostały opracowane przez przedstawicieli Fundacji FSSC 22000, Précon Food Management i KTBA a Mérieux Nutrisciences Company, z których te ostatnie są firmami doradczymi.
Niniejszy dokument zawiera praktyczne wskazówki dotyczące interpretacji dwóch głównych zmian w normie:
W czerwcu 2018 r. opublikowano zmienioną wersję ISO 22000. Jest to pierwsza wersja od czasu pierwotnej publikacji normy w 2005 r. Wszystkie wymagania ISO 22000: 2018 są obowiązkowe wymagania dla wszystkich zakresów FSSC 22000.
Aby wesprzeć użytkowników FSSC 22000, ten dokument interpretacyjny został opracowany w celu dostarczenia wskazówek dotyczących najważniejszych zmian w nowej wersji oraz wdrożenia HACCP w celu zapewnienia skutecznego systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Ten dokument nie zastępuje wymagań ISO 22000. Dokument ma na celu osiągnięcie wyższego poziomu standaryzacji i harmonizacji dla wszystkich organizacji, które są obecnie certyfikowane na FSSC 22000 lub które chcą uzyskać certyfikat w przyszłości oraz dla organizacji zaangażowanych w proces certyfikacji.
Dokument nie obejmuje wszystkich wymagań ISO 22000: 2018, ale koncentruje się na dwóch istotnych zmianach:
Kolejną istotną zmianą jest kontrola zewnętrznych procesów, produktów i usług, w tym zewnętrznie opracowanych elementów zarządzania bezpieczeństwem żywności, ale nie są one tutaj omawiane (patrz punkty 7.1.5 i 7.1.6 ISO 22000: 2018).
Chcielibyśmy podziękować wszystkim za wspaniałą pracę, a dokument jest teraz dostępny na stronie internetowej FSSC 22000 jako dokument zawierający wytyczne
Kliknij tutaj, aby pobrać dokument Wytyczne: interpretacja ISO 22000
Przeczytaj także
Jednym z podstawowych elementów zarządzania bezpieczeństwem żywności jest wdrożenie systemu pozwalającego na identyfikowanie materiałów...
Ubiegły rok wniósł duże zmiany do zarządzania bezpieczeństwem produkcji żywności. 4 właścicieli standardów wprowadziło nowe wersje standardów, w tym BRC, IFS, FSSC. Rok 2019 to czas na podsumowania i wnioski po pierwszych auditach BRC v8. Zapytaliśmy doświadczonego auditora systemów ISO 9001, 22000, Globalgap, IFS, BRC w jednostce certyfikującej TUV NORD Polska - Marię Kosik, o jej opinię na ten temat.
Częstym pytaniem, które można usłyszeć w branży spożywczej jest pytanie o to, który standard wybrać i wdrożyć? Jakie są różnice? Która opcja jest korzystniejsza dla firmy? Nie ulega wątpliwości, iż nie ma jednej słusznej odpowiedzi na powyższe pytania.Wybór uzależniony jest od wielu czynników, wśród których kluczowymi są...