Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Producent opakowań szklanych O-I oraz producent linii rozlewniczych Krones AG podpisali strategiczną umowę o współpracy, której celem jest podniesienie znaczenia opakowań ze szkła poprzez wspólne wprowadzanie innowacji i tworzenie rozwiązań dla dynamicznie rosnącego rynku szkła.
Opakowania ze szkła – wzrost rynku
Szkło jest preferowanym rozwiązaniem opakowaniowym wykorzystywanym na całym świecie. Jako materiał opakowaniowy coraz częściej doceniane jest i wybierane za walory zdrowotne, do produktów z kategorii Premium oraz ze względu na jego wpływ na środowisko. „Szkło nie tylko utrzymuje integralność produktów i chroni środowisko, zgodnie z intencjami klientów i konsumentów, ale także oferuje wspaniałe możliwości tworzenia marek i wdrażania zrównoważonych rozwiązań”- wyjaśnia Andres Lopez, prezes i dyrektor generalny O-I. „Ta umowa jest pierwszym krokiem, jaki firmy O-I i Krones podejmują razem, aby w przyszłości oferować klientom całkowicie zintegrowane, kompleksowe rozwiązania” – dodał.
Obszary współpracy
Obszary, nad którymi pracować będą wspólnie Krones i O-I obejmują: ulepszenia w zakresie wykorzystania szkła oraz szybkości i wydajności linii rozlewniczych i pakujących; zwiększenie sprawności i elastyczności reagowania na trendy rynkowe; rozwój innowacyjnych i zrównoważonych szklanych systemów opakowaniowych; oraz postęp w rozwiązaniach cyfrowych, takich jak technologia druku cyfrowego direct-to-glass.
„W zakładach produkcyjnych na całym świecie produkty O-I i Krones już się spotykają. Dlatego absolutnie logiczne było dalsze ulepszanie kompatybilności kompletnych linii Krones i szklanych opakowań od O-I ” - dodał Christoph Klenk, CEO Krones AG.
Źródło: Krones
Przeczytaj także
Krajowa Izba Gospodarcza (KIG), wspólnie z przedstawicielami przemysłu opakowaniowego, przygotowała opracowanie „Środowiskowe aspekty projektowania opakowań”, mając na uwadze nowe wymagania UE związane z pakietem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) i konieczne zmiany prawne dotyczące gospodarowania odpadami oraz trwającą dyskusję na temat ostatecznego kształtu polskiego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Publikacja zawiera ekspercie rekomendacje w zakresie ekoprojektowania dla podstawowych grup opakowaniowych tj. aluminium, stali, papieru, szkła oraz tworzyw sztucznych.
Z szacunków Polskiej Izby Opakowań wynika, iż w opakowaniach żywności i napojów oraz dodatków do żywności, dominują tworzywa sztuczne. Zarówno „tradycyjne” (ropopochodne) jak i coraz częściej otrzymywane z biosurowców.
Silny rozwój produkcji opakowań szklanych z 2016 roku świadczy o znaczącym, historycznym wzroście ich udziału w sektorze opakowań.