Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W związku z prośbą Komisji Europejskiej skierowaną do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) panel ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) został poproszony o przedstawienie opinii naukowej na temat bezpieczeństwa octu buforowanego (wyrażonego jako równoważnik kwasu octowego) proponowanego jako konserwujący dodatek do żywności w różnych kategoriach żywności zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1331/2008 ustanawiającym jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących.
Proponowany dodatek do żywności jest płynną lub suszoną mieszaniną przygotowaną przez dodanie substancji buforujących (wodorotlenków lub węglanów) do octu otrzymywanego wyłącznie w drodze fermentacji biologicznej ze źródła rolniczego (z wyjątkiem drewna/celulozy). Podstawowymi składnikami octu buforowanego są kwas octowy i jego sole.
Płynny ocet buforowany jest bezbarwną do brązowej lepką cieczą, a postać proszkowa jest białym do kremowo-białego krystalicznym proszkiem. pH płynnego octu buforowanego wynosi 4,75-7,5, a postaci proszkowej (jako 10% roztwór wodny) 4,75-7,5. postaci proszku (jako 10% roztwór wodny) wynosi 4,75-6,75. Rozpuszczalność w wodzie określono na. > 1000 g/L dla octu buforowanego w płynie i 200-1000 g/L dla octu buforowanego w proszku.
Buforowany ocet jest produkowany przez mieszanie octu (z biologicznej fermentacji z rolniczego z czynnikami buforującymi (tj. wodorotlenki sodu i potasu (E 524-525) i/lub węglany (E 500-501) dopuszczonymi jako dodatki do żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1333/2008) i wodą.
Opcjonalnie można zastosować kwas cytrynowy (E 330) w celu znormalizowania pH przed suszeniem rozpyłowym. Otrzymana mieszanka daje płynny ocet buforowany, który można wysuszyć, aby uzyskać sproszkowany ocet buforowany. Ocet z materiału wyjściowego został zgłoszony przez wnioskodawcę jako "nadający się do kontaktu z żywnością" i zgodny z normą europejską EN 13188:2000 (CEN, 2000).
Wnioskodawca nie przedłożył w ramach dokumentacji żadnych danych biologicznych ani toksykologicznych uzyskanych przy zastosowaniu proponowanego dodatku do żywności. Panel zgodził się z przedstawionym przez wnioskodawcę uzasadnieniem dotyczącym niespełnienia wymagań poziomu 1 zawartych w "Wytycznych dotyczących składania wniosków w sprawie oceny dodatków do żywności" (Panel EFSA ANS, 2012) poprzez stwierdzenie, że po spożyciu doustnym ocet buforowany dysocjuje do anionu octowego, octanu, naturalnego składnika diety i ciała ludzkiego, dla którego istnieją obszerne dane dotyczące jego skutków biologicznych i dla którego EFSA wcześniej stwierdził, że ustanowienie dopuszczalnego dziennego pobrania (ADI) nie jest uważane za konieczne (EFSA, 2013).
Aby ocenić narażenie z dietą na ocet buforowany, wyrażone jako równoważniki kwasu octowego, narażenie obliczono w oparciu o typowe i maksymalne poziomy stosowania zaproponowane przez wnioskodawcę.
Przy proponowanych maksymalnych/typowych poziomach stosowania średnie narażenie na ocet buforowy wynikające z jego stosowania jako dodatku do żywności, wyrażone jako równoważniki kwasu octowego, wynosiło od 8,9 mg/kg masy ciała dziennie u niemowląt do 280,3 mg/kg masy ciała na dzień u dzieci.
Według obserwacji panelu FAF, proponowany dodatek do żywności może zawierać do 30% sodu, a to może prowadzić do dodatkowego narażenia na sód w wyniku proponowanych zastosowań w żywności. Panel stwierdził, że nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania octu buforowanego jako dodatku do żywności przy proponowanych maksymalnych/typowych poziomach stosowania. Uznano również, że nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa proponowanych zastosowań przy zasadzie quantum satis jako dodatku do żywności z grupy I, ponieważ nie można było oszacować wynikającego z nich narażenia.
Dokument źródłowy: EFSA
Przeczytaj także
Na stronie EFSA został opublikowany dokument Ocena korzyści i ryzyka zastąpienia chlorku sodu innymi solami/substancjami w produktach z owoców morza...
Coroczny przegląd opisany przez Food Standards Agency (FSA) i Food Standards Scotland (FSS) pomagający określić obiektywną ocenę bezpieczeństwa i norm dotyczących żywności na przestrzeni czasu.
Czytanie etykiet żywności przed jej zakupem jest coraz częstszą praktyką, zwłaszcza wśród młodych konsumentów. Aby przyciągnąć ich uwagę etykiety powinny być tak „czyste”, jak to tylko możliwe, pozbawione numerów „E” (oznaczających dodatki do żywności) czy dziwnie brzmiących nazw.