Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Aby walczyć z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi i sprostać zmieniającym się preferencjom konsumentów, producenci opakowań aktywnie wdrażają materiały przyjazne dla środowiska. Ta zmiana to nie tylko odpowiedź na obawy etyczne, ale także strategiczne posunięcie mające na celu dostosowanie się do kluczowych czynników napędzających popyt, w szczególności rosnących preferencji konsumentów w zakresie wyborów świadomych ekologicznie.
Powszechny wpływ zrównoważonego rozwoju na decyzje zakupowe skłania firmy do pionierskich innowacji materiałowych, tworząc wyjątkową szansę na zdobycie strategicznej przewagi na rynku, na którym zrównoważony rozwój jest coraz częściej kojarzony z jakością i odpowiedzialnością. Należy jednak mieć świadomość, że zrównoważony rozwój papieru i masy celulozowej jako zamiennika tworzyw sztucznych może nie być tak prosty, jak postrzegają to konsumenci.
W zakresie ochrony środowiska
Konsumenci są coraz bardziej zaniepokojeni zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Warto tu podkreślić aktywne działania, zwłaszcza inicjatywy mające na celu zarówno oczyszczenie oceanu, jak i ponowne wykorzystanie odzyskanych materiałów, aby nadać im nowe życie. Rozwiązania są skomplikowane, ale jeśli zostaną właściwie zastosowane, mogą mieć pozytywny wpływ na całym świecie.
Rosną także obawy dotyczące PFAS, czyli substancji per- i polifluoroalkilowych, ich trwałej obecności oraz sposobu, w jaki USA i UE radzą sobie z przepisami dotyczącymi tych substancji. Na całym świecie wzrosły obawy związane z ich stosowaniem i wpływem na środowisko, co doprowadziło do propozycji wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów. Przepisy te będą miały wpływ na branże stosujące PFAS, w tym na opakowania.
Ustawodawstwo
Zarówno w UE, jak i w USA niedawne inicjatywy ustawodawcze podkreślają zbiorowe zaangażowanie w rozwiązanie problemu wpływu sektora opakowań na środowisko.
Fala ustaw federalnych w USA sygnalizuje zwiększone skupienie się na praktykach w zakresie zrównoważonych opakowań. Jednocześnie kilka stanów wprowadza zaawansowane przepisy dotyczące recyklingu i definiuje takie procesy jako integralną część produkcji. UE wzmocniła swoje zaangażowanie w zwalczanie odpadów z tworzyw sztucznych i opakowań poprzez zaktualizowane przepisy, takie jak PPWR i rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów. Na całym świecie ONZ pracuje nad opracowaniem międzynarodowego, prawnie wiążącego traktatu przeciwko zanieczyszczeniom tworzywami sztucznymi.
Ten krajobraz legislacyjny odzwierciedla wspólną determinację, aby podążać zrównoważoną ścieżką i podejściem do praktyk opakowaniowych w oparciu o obieg zamknięty.
Więcej w raportie Rabobanku - link w źródle.
Źródło: Rabobank
Przeczytaj także
Coca-Cola w wybranych sklepach ogólnospożywczych w Wielkiej Brytanii umieściła butelki popularnego napoju Sprite, z których usunięto etykiety. Okresem próbnym, od stycznia do marca 2024 r. objęto butelki Sprite i Sprite Zero o pojemności 500 ml.
W maju 2023 roku Polska wprowadziła Ustawę dotyczącą Produktów Jednorazowego Użycia z Tworzyw Sztucznych (SUP), będącą rezultatem implementacji Dyrektywy Single Use Plastic z czerwca 2019 roku. Wraz z tą zmianą, przedsiębiorcy muszą teraz dostosować się do nowych obowiązków, aby zmniejszyć wpływ produktów jednorazowego użytku na środowisko.
Opakowanie odgrywa niezastąpioną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości żywności m.in. ponieważ tworzy barierę zapobiegającą zanieczyszczeniu, ogranicza psucie się, zapobiega związanej z utlenianiem utracie wartości odżywczych świeżych owoców, warzyw i mięs, utrzymuje zmodyfikowaną atmosferę (co wydłuża okres przydatności do spożycia bez użycia agresywnych środków chemicznych), pochłania wilgoć czy zawiera informacje umożliwiające śledzenie żywności w łańcuchu dostaw, krytyczne w przypadku wycofania produktu.