Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Opublikowano uzasadnienie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (I SA/Gl 1312/21) w sprawie ustalania opłaty za dodatek kofeiny do napoju. W stanie faktycznym sprawy, przedsiębiorca wprowadzał do obrotu napój, w którym udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego oraz zawartość cukrów jest mniejsza lub równa 5g w przeliczeniu na 100 ml napoju. Dodatkowo, napój ten zawierał kofeinę. Zdaniem firmy napój tego rodzaju jest zwolniony ze wszystkich opłat ze względu na treść art. 12b ust. 2 ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów (w tym także z opłaty za dodatek kofeiny).
Urząd nie przychylił się do interpretacji przedsiębiorcy i uznał, że przedmiotowy napój podlega opłacie za dodatek kofeiny. Zdaniem urzędu, wyłączenie zawarte w art. 12b ust. 2 przedmiotowej ustawy dotyczy poziomu zawartości w napoju cukrów lub substancji słodzących. Kofeina jest natomiast innym dodatkiem, z którego zawartością w napoju ustawa zawsze wiąże obowiązek uiszczenia opłaty od środków spożywczych.
WSA podzielił stanowisko organu i oddalił skargę spółki wskazując, że „nawet jeśli napój spełnia wymogi do zastosowania wyłączenia z opłaty ze względu na udział masowy soku owocowego oraz zawartość cukrów (w tym również substancji słodzących), to z uwagi na dodatek kofeiny będzie podlegać opłacie od środków spożywczych w wysokości 0,10 zł w przeliczeniu na litr napoju”.
Przeczytaj także
Firma z branży spożywczej wniosła pozew przeciwko Komisji Europejskiej, w którym żądała stwierdzenia częściowej nieważności rozporządzenia Komisji (UE) 2020/1085.
Bakterie kwasu mlekowego są bakteriami mającymi zdolność do przeprowadzania fermentacji mlekowej (fermentacja węglowodanów z wytworzeniem kwasu mlekowego) w warunkach beztlenowych.
Dopuszczalność sprzedaży alkoholu przez Internet od lat wywołuje w naszym kraju wiele kontrowersji. W tym temacie zapadło już wiele orzeczeń sądów oraz decyzji organów administracyjnych.
Polecane produkty