Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z dniem 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie zmiana art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2178 ze zm.), zgodnie z którym przedsiębiorcy będą obowiązani wnosić opłaty za czynności przeprowadzone w ramach kontroli granicznej jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w każdym wypadku przeprowadzania tego rodzaju kontroli. Oznacza to, że przedsiębiorca obowiązany będzie ponieść opłaty za czynności przeprowadzone w ramach kontroli granicznej, niezależnie od jej wyniku.
W przypadku pozostałych rodzajów kontroli, opłaty należne będą na dotychczasowych zasadach, tj. gdy w wyniku kontroli stwierdzono, że artykuły rolno-spożywcze nie odpowiadają wymaganiom w zakresie jakości handlowej wynikającym z przepisów o jakości handlowej lub wymaganiom dodatkowym zadeklarowanym przez producenta.
Opłaty za czynności kontrolne należy wpłacać na rachunek bankowy, odpowiednio: Głównego Inspektoratu JHARS albo wojewódzkiego inspektoratu JHARS.
Stawki należnych opłat określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 października 2016 r. w sprawie stawek opłat za czynności przeprowadzone w ramach kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1949).
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu Mancozebu z rynku UE w ramach ochrony obywateli przed szkodliwymi substancjami.
W wyniku urzędowej kontroli i badania laboratoryjnego wykryto obecność bakterii Salmonella spp. w jednej partii jaj określonej poniżej, zarówno na powierzchni skorupek oraz w treści jaj.
Najnowszy miesięczny raport dotyczący handlu rolno-spożywczego pokazuje, że handel produktami rolno-spożywczymi UE nadal wykazywał dobre wyniki w okresie od stycznia do sierpnia 2020 r.