Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Planowany czas trwania: 1.01.2024-31.12.2026 (3lata)
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a w 2035 roku osoby mające 60 lub więcej lat (60+) będą stanowić niemal 1/3 polskiej populacji, a w 2050 roku – już ok. 40 %. Wraz z wiekiem zaczynamy borykać się
z różnymi problemami związanymi z układem pokarmowym takimi jak: spadek apetytu, problemy trawienne czy choroby zębów i przyzębia. Problemy te powodują znaczne utrudnienie w spożywaniu pokarmów. Potrawy muszą być miękkie i maksymalnie rozdrobnione, jednak powinny być bogate w błonnik oraz cechować się wysoką wartością odżywczą. Ponadto na opiekunów spada ciężar zaspokojenia potrzeb żywieniowych także osób, które trzeba karmić w sposób dojelitowy. Dieta wielu osób starszych jest bogata tłuszcze nasycone i węglowodany w tym cukry proste, natomiast brakuje w niej białka oraz wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak omega-3, czy witamin.
Emulsje to bardzo powszechne układy w przemyśle spożywczym o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Mogą stanowić nośniki substancji smakowo-zapachowych,
a także cennych składników odżywczych. Proszki pozyskiwane metodą suszenia rozpyłowego pozwalają na zakapsułkowanie wartościowych substancji odżywczych, a także pozwalają na wydłużenie okresu przechowywania i są prostą formą przygotowania posiłku.
W projekcie NutriReEm zostaną opracowane nutraceutyczne odtwarzalne emulsje
i proszki, które będą stanowić nośniki substancji, których brakuje w diecie osób starszych oraz pacjentów o specjalnych potrzebach żywieniowych. Ekstrakty z wybranych makuchów będą stanowić częściowy materiał nośnikowy oraz wzbogacą emulsje, natomiast jako faza olejowa zostaną zastosowane wybrane oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią przed chorobą Alzheimera i zmniejszają ryzyko nagłych wylewów krwi do mózgu.
W projekt zaangażowane będą dwie jednostki naukowe: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Zostaną przeprowadzone szerokie badania dotyczące nie tylko aspektów technologicznych takich jak stabilność emulsji czy badania przechowalnicze, ale także szerokie testy dotyczące działania prozdrowotnego produktów takie jak: biodostępności kapsułkowanych substancji, czy badania zmian w symulowanym przewodzie pokarmowym. Finalny produkt będzie wartościowym dodatkiem do diety oraz ułatwi pracę między innymi opiekunów osób starszych o specjalnych potrzebach żywieniowych.
ProBioVege: www.probiovege.com.pl
Kontakt:
dr inż. Łukasz Łopusiewicz; e-mail:lukasz.lopusiewicz@zut.edu.pl
dr inż. Emilia Drozłowska; e-mail: emilia_drozlowska@zut.edu.pl
Przeczytaj także
Projekt określa środki spożywcze, do których są obligatoryjnie dodawane witaminy lub składniki mineralne oraz ich maksymalne poziomy, w szczególności w odniesieniu do suplementów diety
Dla Unii Europejskiej (UE) zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa żywności dla jej obywateli jest kluczowym priorytetem politycznym. Jako eksporter naturalnych dodatków do żywności należy wykazać, że naturalne dodatki do żywności są bezpieczne w użyciu.
Na wniosek Komisji Europejskiej EFSA opracował nowe wytyczne naukowe, aby pomóc wnioskodawcom w przygotowaniu wniosków o zezwolenie na stosowanie środków aromatyzujących w żywności lub na jej powierzchni.