Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W związku z potrzebą ograniczenia marnotrawstwa żywności i pomocy najbardziej potrzebującym grupom społecznym, pojawia się coraz więcej zarówno działań politycznych, jak i prywatnych inicjatywy dotyczące darowizn żywności. Jednak kilka kwestii zniechęca do stosowania tych praktyk. Organizacja SAFE (Safe Food Advocacy Europe) wzywa do wprowadzenia wspólnych zasad i zachęt w zakresie darowizn żywności.
W 2021 roku 7,3 proc. całej populacji UE i ponad jedna szósta osób zagrożonych ubóstwem co drugi dzień nie mogła sobie pozwolić na posiłek z mięsem, rybą lub odpowiednikiem wegetariańskim. W kontrze w 2019 r. zgodnie z danymi przedstawionymi przez United Nations Environment Programme (UNEP) w raporcie "Indeks Marnotrawstwa Żywności 2021", wytworzono około 931 mln ton odpadów żywnościowych.
Kryzysy gospodarcze spowodowane pandemią Covid19 i wojną w Ukrainie zwiększyły liczbę osób w potrzebie. Zmniejszyły się darowizny żywności, ponieważ klasa średnia, która dawniej przekazywała żywność, martwi się obecnie o swoje bezpieczeństwo ekonomiczne. Wielu jest takich, którzy muszą decydować, czy zapłacić rachunek za energię, czy kupić jedzenie. W ostatnich latach najbardziej bezpośrednia pomoc pochodziła od społeczności lokalnych i małych organizacji, które są najbliżej rodzin i osób potrzebujących.
W ciągu ostatnich kilku lat UE zmobilizowała się do walki z marnowaniem żywności poprzez zestaw regulacji i polityk, których głównym celem jest zapobieganie marnowaniu żywności w łańcuchu dostaw żywności. Komisja Europejska opublikowała oficjalne wytyczne dotyczące darowizn żywności, podczas gdy dyrektywa KE 2018/8515 podkreśliła potrzebę zmniejszenia marnotrawstwa żywności w UE o 50% przed rokiem 2030, a strategia Farm to Fork (F2F) uwzględniła darowizny żywności, proponując wiążące cele do 2023 r., aby zmniejszyć o połowę marnotrawstwo żywności przez konsumentów i detalistów w UE do 2030 r. Z operacyjnego punktu widzenia Komisja Europejska ustanowiła również platformę ds. strat i marnotrawstwa żywności (FLW), aby dzielić się najlepszymi praktykami i ocenić postępy poczynione w czasie, podkreślając promocję oddawania nadwyżek żywności.
Bariery w oddawaniu żywności
Polityka UE, jak również platforma FLW, dążą do przełamania barier w zakresie oddawania żywności i zwalczania marnotrawstwa żywności. Działania w zakresie darowizn żywności napotykają jednak wiele wyzwań, ponieważ zarówno darczyńcy, jak i pośredniczący odbiorcy żywności (głównie banki żywności i organizacje charytatywne) napotykają na szereg barier i ograniczeń w trakcie procesu przekazywania żywności.
SAFE wzywa do wprowadzenia wspólnych zasad i zachęt w zakresie darowizn żywności
SAFE Food Advocacy Europe, biorąc pod uwagę ustalenia niniejszego raportu, proponuje następujące zalecenia:
Źródło: materiały prasowe SAFE
Przeczytaj także
Wyniki różnych badań wskazują, że niejasności dotyczące określeń „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed (końcem)” oraz obecnego sposobu oznaczania dat przyczyniają się do niepotrzebnego marnowania żywności przez konsumentów
Grupa Robocza do spraw Norm Jakościowych dla Produktów Rolnych Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w ciągu ostatnich kilku lat skupiła się nie tylko na swoich podstawowych pracach standaryzacyjnych, ale również na temacie ograniczania strat i marnotrawienia żywności.
Sąd uchylił zarządzenia pokontrolne wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, w których organ zarządził skorygowanie sprawozdania strony w zakresie całkowitej masy marnowanej żywności oraz wysokości opłaty za marnowanie żywności.