Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Służba ds. Bezpieczeństwa Żywności i Kontroli Żywności Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (FSIS) poinformowała, że Polska otrzymała zielone światło na eksport produktów drobiowych do Stanów Zjednoczonych. Informację opublikowano w dn. 7 października br. w Rejestrze Federalnym rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. FSIS dokonał przeglądu polskich przepisów ustawowych, wykonawczych i systemu kontroli w zakresie drobiu i ustalił, że są one równoważne z Ustawą o Inspekcji Produktów Drobiowych (PPIA), przepisami wdrażającymi ten statut oraz amerykańskim systemem kontroli bezpieczeństwa żywności dla produktów drobiowych. W związku z tym produkty drobiowe pochodzące z uboju oraz przetworzone w certyfikowanych polskich zakładach kwalifikują się teraz do eksportu do Stanów Zjednoczonych. Wszystkie takie produkty będą podlegały ponownej kontroli w punktach wejścia w Stanach Zjednoczonych przez inspektorów FSIS.
Polskie produkty drobiowe kwalifikujące się do importu do Stanów Zjednoczonych zostały dodane do Biblioteki Importu FSIS (https://www.fsis.usda.gov/importlibrary)
Polska musi również przestrzegać innych wymogów, w tym wymogów Służby Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS) USDA, dotyczących kontroli rozprzestrzeniania się niektórych chorób zwierząt.
Proces zatwierdzania przez FSIS pozwolenia na eksport drobiu z Polski do USA
20 kwietnia 2016 r. FSIS opublikował proponowaną zasadę dodania Polski do listy krajów objętych przepisami uprawniającymi do eksportu produktów drobiowych do Stanów Zjednoczonych, opartą na wynikach audytów z 2011 i 2014 r., że system inspekcji drobiu w Polsce jest równoważny z systemem Stanów Zjednoczonych. Otrzymano dwie uwagi dotyczące planowanej zasady. Poparł ją rząd Polski, a jedna grupa rzeczników konsumentów sprzeciwiła się temu. W 2016 i 2017 r. Polska wysłała pisma do FSIS przedstawiające zmiany wprowadzone w systemie kontroli drobiu w celu dostosowania do przepisów w Stanach Zjednoczonych opublikowanych w 2014 r.
Przeprowadzony w 2017 r. audyt w Polsce wzbudził obawy, jednak strona polska zapewniła FSIS, że inspektorzy rządowi będą przeprowadzać kontrole we wszystkich miejscach uboju i przetwórstwa kwalifikujących się do eksportu produktów do Stanów Zjednoczonych. Kolejny audyt na miejscu w 2019 r. wykazał, że Polska rozwiązała problemy zgłoszone w 2017 r. Kolejny audyt planowany jest na przyszły rok.
Obecnie 24 zakłady zamierzają eksportować drób do Stanów Zjednoczonych. Wielkość uboju w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. wyniosła 20,1 mln ton. Według FSIS wielkość handlu z Polską prawdopodobnie będzie niewielka i oczekuje się, że będzie miała niewielki lub żaden wpływ na dostawy lub ceny drobiu w USA. Da jednak konsumentom większy wybór przy zakupie drobiu.
Jeśli produkt nie będzie spełniał wymagań Stanów Zjednoczonych, zostanie mu odmówiony wjazd do kraju i w ciągu 45 dni będzie musiał zostać zwrócony do kraju pochodzenia, zniszczony lub, jeśli to możliwe, przetworzony na karmę dla zwierząt.
Polska jest największym producentem drobiu w UE
Struktura produkcja drobiu w Polsce to: w 85% „brojlery”, 14% indyki i ok. 1% to inne gatunki drobiu, takie jak kaczki i gęsi. Obecnie prawie 70 proc. polskiego eksportu mięsa drobiowego trafia na sąsiednie rynki UE, w szczególności do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Aby Polska mogła eksportować drób do USA, musi być on kwalifikowalny do eksportu i konkurencyjny cenowo. Po porównaniu konkurencyjności cenowej Polski ze Stanami Zjednoczonymi, Chile i Kanadą, FSIS oszacował, że maksymalny potencjalny eksport polskich produktów drobiowych do Stanów Zjednoczonych wyniesie od 19 400 do 31 600 ton. Oznacza to, że co najwyżej całkowita podaż drobiu w Stanach Zjednoczonych wzrośnie tylko o 0,10–0,16%, pozostawiając całkowitą podaż drobiu w Stanach Zjednoczonych prawie bez zmian. Oczekuje się zatem, że eksport drobiu z Polski do Stanów Zjednoczonych w minimalnym stopniu zmieni krajowe ceny drobiu, a nie na tyle, aby zmienić rynek drobiu w Stanach Zjednoczonych.
Niestety Polska jest też niechlubnym liderem incydentów powiązanych z Salmonellą
Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. Według Foreign Agricultural Service USDA eksport przekroczył 1,3 mln ton w 2019 r.
W 2021 r. na portalu RASFF opublikowano prawie 200 zgłoszeń dotyczących Salmonelli w drobiu pochodzącym z Polski, większość z nich została zgłoszona przez Polskę w ramach kontroli urzędowych.
W latach 2016-2020 wybuch epidemii Salmonelli Enteritidis powiązano z jajami z Polski. Epidemia dotknęła 18 krajów UE i była powiązana z 1656 zakażeniami i 2 zgonami, co czyni ją największą zgłoszoną do tej pory epidemią w Europie.
Polska miała także inne problemy z salmonellą. W okresie od stycznia 2020 r. do maja 2021 r. w Wielkiej Brytanii odnotowano 511 przypadków salmonellozy spowodowanych przez dwa szczepy Salmonella Enteritidis u dwóch dostawców mrożonych surowych, panierowanych produktów drobiowych z Polski. Prawie 200 osób zachorowało również w Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Holandii, Polsce i Szwecji w okresie od maja 2018 r. do grudnia 2020 r. z powodu jednego z tych szczepów.
FSIS zamierza doprowadzić do zmniejszenia o 25% liczby zachorowań na salmonellozę w USA
W dn. 19 października br. FSIS poinformowała, że mobilizuje silniejsze i bardziej wszechstronne wysiłki w celu zmniejszenia liczby zachorowań na salmonellozę związanych z produktami drobiowymi. Agencja inicjuje kilka kluczowych działań w celu zebrania danych i informacji niezbędnych do wsparcia przyszłych działań i zbliżenia się do krajowego celu, którym jest ograniczenie zachorowań na salmonellę o 25%.
Jak twierdzi sekretarz ds. rolnictwa Tom Vilsack, zbyt wielu konsumentów choruje każdego roku z powodu drobiu zakażonego salmonellą. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań zapobiegającym chorobom przenoszonym przez żywność. Pomimo stałego zmniejszenia występowania Salmonelli w produktach drobiowych, rocznie dochodzi do ponad 1 milion zachorowań wywołanych przez Salmonellę i szacuje się, że ponad 23% tych chorób jest spowodowanych spożyciem kurczaka i indyka.
Co zamierza USDA?
USDA zamierza uzyskać informacje zwrotne od zainteresowanych stron na temat konkretnych strategii kontroli i pomiaru Salmonelli, w tym projektów pilotażowych, w zakładach uboju i przetwórstwa drobiu. Kluczowym elementem tego podejścia jest zachęcanie do kontroli przed ubojem w celu zmniejszenia zanieczyszczenia salmonellą drobiu trafiającego do rzeźni. Dane wygenerowane w ramach tych projektów pilotażowych zostaną wykorzystane do ustalenia, czy inne podejście może doprowadzić do ograniczenia zachorowań na salmonellę.
Narodowy Komitet Doradczy ds. Kryteriów Mikrobiologicznych w Żywności ma opracować w jaki sposób FSIS może wykorzystać najnowsze osiągnięcia naukowe, aby poprawić swoje podejście do kontroli salmonelli. Ponieważ nie chodzi tylko o obecność lub brak Salmonelli, ale ilość bakterii, która może mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, FSIS zbada, w jaki sposób można uwzględnić kwantyfikację w tym podejściu. Co więcej, biorąc pod uwagę pojawiające się badania naukowe sugerujące, że nie wszystkie serotypy Salmonella wywołują choroby u ludzi w równym stopniu, FSIS skoncentruje się na tych serotypach Salmonelli i czynnikach zjadliwości, które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia publicznego.
https://www.cdc.gov/foodsafety/ifsac/pdf/P19-2019-report-TriAgency-508.pdf
Przeczytaj także
Nagrania referatów z eFORUM FoodFakty Salmonella w żywności - Zagrożenia występowania, działania prewencyjne i techniki wykrywania
Czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna (SVS) nakazała wycofanie z rynku mielonego mięsa wieprzowego sprzedawanego w sklepach sieci Lidl pochodzącego z Polski. Badania wykazały znacznie powyżej limitu zawartość amoksycyliny w próbkach - wykryta wartość była 60 razy wyższa niż granica 50 µg/kg.
Służba ds. Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności Departamentu Rolnictwa USA poinformowała o epidemii wywołanej przez Salmonella Typhimurium i Infantis. Zgłoszono 36 przypadków zachorowań w 17 stanach USA, których źródłem było spożycie wędlin marki Fratelli Beretta.