Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Korzystne warunki pogodowe oraz postępujący rozwój technologiczny polskiej produkcji rolnej przyczyniły się do uzyskania w 2020 r. największych w historii Polski zbiorów zbóż. Według danych GUS, zbiory zbóż ogółem w kończącym się roku wyniosły 33,5 mln ton, o 16% więcej niż przed rokiem, i o 5% więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2014.
Zbiory – największe w historii
W drugiej połowie grudnia GUS opublikował wynikowy szacunek produkcji rolnej w 2020 roku. Według Urzędu, zbiory zbóż ogółem były o 16% większe niż przed rokiem. Produkcja największego wolumenowo polskiego zboża – pszenicy – wyniosła odpowiednio 10,3 mln ton (o 8% więcej w ujęciu rocznym) dla odmiany ozimej oraz 1,8 mln ton (o 20% więcej) dla odmiany jarej.
Zbiory pszenżyta i jęczmienia
Zbiory pszenżyta były o 13% większe niż przed rokiem (wzrost z 4,6 do 5,2 mln ton), a pszenżyta – o 24% (wzrost z 2,5 do 3,1 mln ton). Produkcja jęczmienia ozimego wyniosła 1,1 mln ton (wobec 1,0 mln ton w 2019 r.) i, podobnie jak w minionych latach, była ponad dwukrotnie mniejsza od produkcji jęczmienia jarego (która w ujęciu rocznym zwiększyła się z 2,4 do 2,7 mln ton). O jedną trzecią większe niż w 2019 r. były zbiory owsa (wzrost z 1,2 do 1,6 mln ton).
Powierzchnia upraw utrzymuje się na podobnym poziomie
Powierzchnia upraw zbóż ogółem, podobnie jak w 2019 r., wyniosła 7,9 mln ha. To nieznacznie więcej niż w latach 2010-18, kiedy powierzchnia wahała się w granicach 7,5-7,8 mln ha. O ok. 1% zmniejszył się obszar zasiewów pszenicy, wynosząc ok. 2,5 mln ha. Powierzchnia upraw pszenżyta wyniosła 1,3 mln ha, odnotowując w 2020 r. spadek o 4%. O prawie 7% – do ok. 1,0 mln ha – zwiększyła się powierzchnia zasiewów mieszanek zbożowych. Podobnej wielkości była powierzchnia upraw jęczmienia (spadek o 1%) – i żyta (wzrost o 4%). Powierzchnia upraw rzepaku i rzepiku wyniosła 0,9 mln ha (wzrost o 4%), a owsa – 0,5 mln ha (wzrost o 8%).
Wyższy poziom plonów we wszystkich gatunkach zbóż
Brak wzrostu powierzchni uprawnej oznacza, że wysoki poziom zbiorów to głównie efekt większych plonów osiąganych przez polskich producentów. Utrzymujące się od późnej wiosny korzystne warunki pogodowe umożliwiły osiągnięcie zdecydowanie lepszych wyników w porównaniu do poprzednich lat. Przeciętne wyniki dla zbóż podstawowych wyniosły 40,3 dt/ha – to o 14,5% więcej niż w 2019 r. Z kolei plony rzepaku wyniosły 31,5 dt/ha i były o 16,2% większe niż przed rokiem.
Najwyższy wzrost upraw jarych
O 9,9% większe w ujęciu rocznym były plony pszenicy ozimej – i była to jedyna kategoria wyodrębniona przez GUS, której wzrost plonów nie przekroczył 10%. Najwyższe wzrosty odnotowano dla upraw jarych, które zazwyczaj są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe. O 24% wyższe były wyniki osiągane z mieszanek zbożowych, o 21,5% - pszenżyta, a wzrost o 17,8% odnotowano dla pszenicy.
Plony z upraw ozimych
Podobnie jak w ubiegłych latach, największe plony (51 dt/ha) uzyskano z upraw pszenicy ozimej. Innymi kategoriami, w których plony przekroczyły 40 dt/ha, były jęczmień ozimy (47,7 dt/ha) oraz pszenżyto ozime (41,9 dt/ha). Najniższe plony odnotowano dla produkcji żyta (32,4 dt/ha) oraz owsa (30,7 dt/ha), uprawianych najczęściej na mniej urodzajnych glebach (klasy IV-VI).
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Mimo bardzo wysokich zbiorów w sezonie 2020/21, obecne ceny zbóż podstawowych w Polsce należą do najwyższych w ostatnich latach.
Rosnące ceny zbóż skutkują wzrostem cen pasz, co pogarsza sytuację przetwórców zwierzęcych – znajdującymi się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię COVID-19 i choroby zwierząt (ASF, grypa ptaków).
Badania wykazały, że niewielki dodatek enzymu podczas produkcji chleba poprawia funkcje naczyniowe stawiając go tym samym na równi z innymi superfood. Naukowcy są zdania, że technologię można również zastosować do różnego rodzaju przekąsek i batonów energetycznych, które często zawierają otręby pszenne lub mąkę pełnoziarnistą.