Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 257/2010 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeprowadza obecnie ponowną ocenę bezpieczeństwa dodatków do żywności już dopuszczonych w Unii przed dniem 20 stycznia 2009 r. i wydaje opinie naukowe dotyczące ich bezpieczeństwa w przypadku stosowania w żywności zgodnie z załącznikami II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008. Podejście do oceny ryzyka zastosowane podczas ponownej oceny nie obejmowało stosowania dodatków do żywności w żywności dla niemowląt poniżej 12 tygodnia życia. Opinia odnosi się do luk w danych stwierdzonych wcześniej podczas ponownej oceny gumy ksantanowej (E 415) jako dodatku do żywności oraz bezpieczeństwa w specjalnej subpopulacji niemowląt w wieku poniżej 16 tygodni. Ponadto podczas ponownej oceny bezpieczeństwa dodatków do żywności, o których mowa powyżej, EFSA zidentyfikowała pewne obawy, a mianowicie:
Guma ksantanowa (E 415) to guma polisacharydowa o dużej masie cząsteczkowej, wytwarzana w drodze fermentacji węglowodanów w czystej kulturze ze szczepami Xanthomonas campestris, oczyszczona przez odzyskanie etanolem lub propan-2-olem, wysuszona i zmielona.
Narażenie z dietą na gumę ksantanową (E 415) niemowląt w wieku poniżej 16 tygodni od jej zastosowania jako dodatku do żywności oceniono na podstawie:
Do niniejszej oceny przedstawiono badania kliniczne u niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy. Ze względu na niską trafność badań klinicznych panel stwierdził, że nie można na ich podstawie wyznaczyć punktu odniesienia.
Panel obliczył margines narażenia dla niemowląt w wieku poniżej 16 tygodni spożywających żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (FC 13.1.5.1) dla najwyższego narażenia na gumę ksantanową i stwierdził, że nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania gumy ksantanowej (E 415) jako dodatek do żywności w FC 13.1.5.1.
Pomimo braku odpowiednich badań klinicznych panel stwierdził zatem, że stosowanie gumy ksantanowej w preparatach dla niemowląt poniżej 16 tygodnia życia w stężeniu do 1200 mg/l, co skutkuje narażeniem na poziomie 312 mg/kg mc. dzień nie budzi obaw.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
W dn. 11-12 maja w Brukseli oraz online odbędzie się seminarium naukowe. Eksperci omówią bieżące trendy i badania oraz wymogi dotyczące zapewnienia adekwatności oceny ryzyka EFSA dot. miesa komórkowego. Rejestracja trwa do 30 marca!
Eksperci EFSA wstępnie doszli do wniosku, że węglowodory nasycone olejów mineralnych (MOSH) nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Potwierdzili również, że niektóre substancje z grupy tzw. węglowodory aromatyczne olejów mineralnych (MOAH) mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Zgodnie z prawodawstwem UE) EFSA opublikowała roczne sprawozdanie, w którym prezentuje wyniki badań poziomów pozostałości pestycydów w żywności na rynku UE. W 2019 r. przeanalizowano łącznie 96 302 próbek, z czego 96,1% mieściło się w prawnie dozwolonych poziomach. Polska zajęła niechlubne 3. miejsce wśród państw z największą liczbą przekroczeń.