Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według National Chicken Council w 2019 r. w USA wyprodukowano ponad 9,2 mld kurczaków, a amerykańscy konsumenci na produkty z kurczaka wydali ponad 95 mld USD. Kurczak w Stanach Zjednoczonych jest najczęściej spożywanym mięsem. W produkcji brojlerów zużywa się miliony ton materiału ściółkowego. Ponowne użycie ściółki może obniżyć koszty. Istnieją jednak pewne obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa.
Ponowne wykorzystanie ściółki powstrzymuje rozwój patogenów
W Journal of Enviromental Quality opublikowano artykuł prezentujący wyniki badań naukowców pod przewodnictwem prof. Adelumola Oladeinde z USDA‐ARS, które dowodzą że ponowne wykorzystanie ściółki w produkcji brojlerów hamuje Salmonellę Heidelberg.
Sukces ponownego wykorzystania ściółki w produkcji drobiu w USA można przypisać efektywnym metodom obróbki stosowanym przez producentów w czasie przestojów (upływ czasu pomiędzy kolejnymi stadami, podczas którego brojlernia jest pusta). W tym okresie ponownie wykorzystana ściółka może zostać przerobiona lub poddana działaniu kwasów w celu zmniejszenia poziomu amoniaku i bakterii. Wykluczenie konkurencyjne, pH i temperatura to czynniki, które mają wpływ na poziom patogenów i całego mikrobiomu w ściółce podczas przestojów. Wcześniej naukowcy badali bakteryjne czynniki genetyczne związane z przydatnością dwóch szczepów Salmonella enterica serowar Heidelberg (SH) inkubowanych przez 14 dni w powtórnie wykorzystywanej ściółce. Tutaj zbadali parametry fizykochemiczne i mikrobiom ściółki korelujący z liczebnością SH w tym okresie. Zastosowali sekwencjonowanie genu rybosomalnego 16S RNA, aby określić mikrobiom ściółki i sekwencjonowanie całego genomu w celu scharakteryzowania bakterii z konkurencyjnym potencjałem wykluczenia przeciwko SH. Na różnorodność β mikrobiomu ściółki istotny wpływ miał czas trwania inkubacji, mikrokosmos i mikrokosmos oraz kombinacja szczepów Heidelberg. Ponadto na różnorodność β istotny wpływ miały parametry ściółki, w tym NH4, pH, wilgotność, aktywność wody i aluminium. Głównie obserwowanymi w powtórnie wykorzystanej ściółce podczas 14 dniowej inkubacji były bakterie Firmicute i Actinobacteria, choć ich liczebność różniła się w zależności od mikrokosmosu i czasu. Stwierdzono, że warianty homologiczne swoiste dla rodzajów Nocardiopsis i Lentibacillus oraz rodziny Bacillaceae_2 istotnie korelują z liczebnością Salmonella. Konsorcjum szczepów Bacillus subtilis wyizolowanych z mikrokosmosu ściółki ograniczyło wzrost SH in vitro.
Znaczenie badań
Badania pokazują, że środowisko w ponownie wykorzystywanej ściółce z produkcji brojlerów może powstrzymać rozwój patogenów, takich jak Salmonella. Kiedy czyta się, że ściółka z produkcji brojlerów jest ponownie wykorzystywana do hodowli, typową reakcją jest to, że musi być szkodliwa dla bezpieczeństwa żywności, jednak badania pokazują, że jest dokładne odwrotnie.
W badaniu zbadano także cechy ściółki, takie jak poziom wilgoci i amoniaku. Te cechy mogą znacznie wpłynąć na mikrobiom ściółki - mieszankę bakterii, grzybów i wirusów w ściółce.
Ściółka odgrywa dużą rolę w określaniu zdrowia brojlerów. Brojler spędza na farmie kilka tygodni dziobiąc i żyjąc na ściółce, a w rzeczywistości pisklęta zaczynają jeść ściółkę jeszcze przed jedzeniem z karmideł. Mikrobiom obecny w ściółce prawdopodobnie stanie się „pierwszym osadnikiem” w jelitach piskląt.
Pierwsze drobnoustroje odgrywają kluczową rolę w określaniu zdrowia jelit, dlatego bardzo ważne jest ustalenie, jak wygląda korzystny mikrobiom ściółki. Niektóre gatunki bakterii Nocardiopsis produkują antybiotyki i toksyny. Związki te mogą utrzymywać niski poziom Salmonelli w ściółce.
Naukowcy zamierzają powtórzyć badania ze ściółką z różnych źródeł. Chcą również przetestować wiele szczepów Salmonelli. Badania te powiedzą o mechanizmach leżących u podstaw ponownego wykorzystania ściółki i zmniejszenia Salmonelli.
Źródło: https://acsess.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/jeq2.20081
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-06/asoa-rcl060520.php
Przeczytaj także
Wirusy to najliczniej występujące mikroorganizmy na Ziemi. Na szczęście mniej niż 1% ze wszystkich gatunków drobnoustrojów stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Rozporządzenie UE dotyczące świeżego mięsa drobiowego za jedyne kryteria bezpieczeństwa żywności uznaje S. enteritidis lub S. typhimurium. I przeciwnie, izolacja innych Salmonella spp. w tej matrycy żywności jest uważana za zgodną. Kilka źródeł bibliograficznych wskazuje na wzrost trendu izolacji S. infantis w przemyśle drobiarskim i produktach pochodnych.
Jak informują bułgarskie media, Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (BFSA) 24 grudnia zatrzymała partię mięsa z kurczaka z Polski skażonego Salmonellą. Ilość skażonego mięsa wynosi około 21 ton.