Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Metale i stopy są stosowane w materiałach i artykułach mających kontakt z żywnością, takich jak sprzęt do przetwarzania żywności, pojemniki, opakowania i akcesoria kuchenne. Zdrowie człowieka może ucierpieć, gdy jony metali z materiałów dostaną się do żywności, zmienią jej właściwości organoleptyczne lub zostaną spożyte w ilościach większych niż zalecane w przewodniku, jest wspólnym dziełem Europejskiego Komitetu ds. Materiałów i Wyrobów do Kontaktu z Żywnością (CD-P-MCA), komitetu sterującego Europejskiej Dyrekcji ds. Jakości Leków i Opieki Zdrowotnej (EDQM), który zajmuje się pojawiającymi się zagrożeniami dla zdrowia ludzi wynikającymi ze stosowania materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością.
Zmienione drugie wydanie stanowi znaczącą aktualizację w stosunku do pierwotnego wydania z 2013 r. Obejmuje ono rezolucję Rady Europy CM/Res(2020)9 w sprawie bezpieczeństwa i jakości materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością , która określa ogólne zasady obowiązujące w tym obszarze.
Opisuje on pierwiastki chemiczne, które stanowią metalowe materiały i wyroby do kontaktu z żywnością lub mogą być obecne jako zanieczyszczenia, i określa konkretne limity uwalniania (SRL) dla tych pierwiastków, w stosownych przypadkach. Zawiera również rozdział poświęcony testom uwalniania, który zawiera aktualne instrukcje dotyczące pobierania próbek, pomiaru próbek testowych i obliczania wyników.
Uzupełniając ten instrument prawny, przewodnik uwzględnia opinie naukowe Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydane od 2013 r., a także stosowne publikacje krajowych organów oceny ryzyka, zebrane w drodze uzgodnionych konsultacji z interesariuszami. Przegląd danych dotyczących bezpieczeństwa doprowadził do zmian w SLR dla chromu, manganu i talu, a także dodano nową sekcję dotyczącą cyrkonu. Funkcjonariusze organów ścigania mogą stosować SRL i procedury testowe bezpośrednio, a krajowi decydenci polityczni mogą polegać na zharmonizowanych przepisach przewodnika podczas przyjmowania środków ustawodawczych i innych mających na celu zmniejszenie ryzyka dla zdrowia wynikającego z narażenia na niektóre metale.
Źródło: https://www.edqm.eu/en/metals-and-alloys-used-in-food-contact-materials-and-articles
Przeczytaj także
EFSA wydała innowacyjne nowe narzędzie internetowe, które ma pomóc operatorom branżowym i konsumentom w szacowaniu narażenia na enzymy pokarmowe poprzez dietę.
Nowe limity obejmą takie produkty jak m.in. zboża, pszenica durum, warzywa kapustne i liściaste, świeże zioła, nasiona roślin strączkowych, czekolada mleczna i soki owocowe
Na oficjalny wniosek Komisji Europejskiej ze stycznia 2022 r. EFSA ocenił znaczenie spożycia wodorostów morskich i halofitów w odniesieniu do narażenia z dietą na metale ciężkie (arsen, kadm, ołów i rtęć) oraz spożycia jodu w populacji europejskiej.