Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Sztuczna inteligencja i trwająca rewolucja cyfrowa nieuchronnie przekształcą świat i jego systemy rolno-spożywcze, tym pilniejszym staje się, aby przemiany, które dzieją się szybko, przyniosły korzyści wszystkim i przyczyniły się do rozwiązania globalnych wyzwań, powiedział QU Dongyu, dyrektor generalny FAO podczas niedawnego spotkania G7 (B7 ) w Rzymie.
Sztuczna inteligencja to nie tylko zmiana technologiczna, ale siła napędzająca fundamentalną transformację gospodarczą i społeczną na najszerszym poziomie. FAO uznaje jej siłę w zakresie zapewniania potencjalnych korzyści szerokiemu spektrum populacji oraz przyczyniania się do poprawy wydajności i zrównoważonego rozwoju.
Rolnictwo cyfrowe może zrewolucjonizować sposób, w jaki produkujemy, dystrybuujemy i konsumujemy żywność
Potencjalne korzyści dla rolników i zainteresowanych stron w systemach rolno-spożywczych obejmują lepsze dane dotyczące cen, minimalizację strat i marnotrawstwa żywności, poprawę bezpieczeństwa żywności i stymulowanie stosowania lepszych nasion, nawozów i zrównoważonych praktyk.
Aby poszerzyć pozytywny wpływ takich wspomagających innowacji, FAO ściśle współpracuje ze wszystkimi partnerami, w tym rządami, środowiskiem akademickim, sektorem prywatnym, społeczeństwem obywatelskim i organizacjami międzynarodowymi, opowiadając się za solidnym podejściem obejmującym ukierunkowane, spójne i kompleksowe strategie i działania wdrażane w synergii i zgodnie z zasadami etycznymi.
Dane, energia, klimat
Dyrektor generalny FAO podkreślił centralną rolę, jaką dane odgrywają w sztucznej inteligencji i technologiach cyfrowych, zauważając, że dane wysokiej jakości są potrzebne do szkolenia innowacyjnych narzędzi i przyspieszania działań, takich jak transformacja systemów rolno-spożywczych. FAO posiada potężną bazę danych w FAOSTAT, dane mają kluczowe znaczenie dla ram strategicznych FAO na lata 2022–2031 oraz posiada laboratorium innowacji, w którym można eksperymentować z nowymi źródłami i metodami. Wniosek z tych inicjatyw jest taki, że ekosystemy danych wymagają znacznych inwestycji i skutecznej współpracy. FAO jest gotowa nawiązać współpracę z grupą B7 i sektorem prywatnym w tej dziedzinie.
Kolejnym absolutnie krytycznym obszarem współpracy i harmonizacji podejść jest sektor energetyczny. Dekarbonizacja do 2050 r. „po prostu nie jest możliwa” bez zajęcia się kwestią zużycia energii w systemach rolno-spożywczych.
Dyr. generalny Qu wezwał także podmioty z sektora prywatnego do zwiększenia ambicji w zakresie działań klimatycznych i wykazania większej odpowiedzialności wobec swoich łańcuchów dostaw i społeczności w krajach, z których pozyskują, kupują i sprzedają swoje produkty.
Źródło: FAO
Przeczytaj także
Nowe badania Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Virginia Tech wykazały, że rolnictwo i agriwoltaika w kontrolowanym środowisku mogą odgrywać kluczową rolę w przyszłym sukcesie przemysłu rolnego.
Jak technologia i rozwiązania cyfrowe rewolucjonizują jakości mikrobiologiczną w przemyśle spożywczym. Obecnie zapewnienie jakości mikrobiologicznej w przemyśle napojowym i browarniczym opiera się głównie na metodach konwencjonalnych, a możliwości cyfryzacji postrzega się jako przyszłościowe rozwiązanie.
Wśród priorytetów strategii WHO są: wzmocnienie systemów kontroli, wsparcie Kultury Bezpieczeństwa Żywności, zarządzania i informowania o ryzyku. A zapobieganie fałszowaniu żywności i autentyczność żywności to kluczowe elementy standardów bezpieczeństwa żywności.