Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dwutlenek tytanu został zatwierdzony do stosowania w żywności przez Food and Drug Administration (USA ) w 1966 roku. W Unii Europejskiej dwutlenek tytanu (E171) został dopuszczony jako dodatek do żywności w 2008 r. Natomiast osiem lat później jego bezpieczeństwo zostało po raz pierwszy zakwestionowane. W bieżącym roku Komisja Europejska opierając się na opinii naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), stwierdziła, że E171 nie może być dłużej uważany za bezpieczny jako dodatek do żywności, ze względu na fakt, że nie można wykluczyć obaw dotyczących jego genotoksyczności. Jeśli do końca roku Rada lub Parlament Europejski nie przyjmą sprzeciwu, prawo wejdzie w życie na początku 2022 r, a następnie rozpocznie się 6-miesięczny okres stopniowego wycofywania, po którym pełny zakaz będzie obowiązywał w produktach żywnościowych.
Z pełnej wersji tekstu dowiesz się:
- o wybranych obszarach aplikacyjnych
- potencjalnych konsekwencjach zakazu stosowania
- wybranych alternatywach / zamiennikach
W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:
>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Przeczytaj także
Wykrycie znacznych poziomów pozostałości tlenku etylenu w żywności obecnej na rynku europejskim w 2020 roku spowodowało podjęcie zdecydowanych kroków przez Komisję Europejską w celu wyeliminowania tego problemu. Okazało się, że liczba nowych kategorii żywności, w których stwierdzono obecność tego zanieczyszczenia rosła lawinowo w przeciągu ostatnich miesięcy 2021 roku.
Podczas żywienia zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności dla ludzi bardzo istotne jest zapewnienie bezpiecznej i dobrej jakościowo paszy. Jakie wymogi musi spełnić pasza, aby mogła zostać wprowadzona do obrotu?
Nagrania referatów z eFORUM FoodFakty Salmonella w żywności - Zagrożenia występowania, działania prewencyjne i techniki wykrywania