Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Produkcja, transport i magazynowanie żywności odpowiada za ponad 1/3 całkowitej emisji CO2 do atmosfery – przeczytać można w nowym raporcie przygotowanym przez Global Alliance for the Future of Food (GAFF).
Problem paliw kopalnych
Global Alliance for the Future of Food to międzynarodowa organizacja zrzeszająca fundacje o charakterze filantropijnym, prowadzące działania na rzecz zrównoważonej produkcji żywności. Jak mówi Patty Fong, dyrektorka programu „Climate and Health & Well-being” w GAFF, „paliwa kopalne stanowią dla przemysłu spożywczego poważny problem. Aby uniknąć katastrofy klimatycznej musimy jak najszybciej wyeliminować to źródło energii z naszych systemów produkcji żywności, a także z innych gałęzi gospodarki”.
Korzyści dla planety i człowieka
„Uniezależnienie się od paliw kopalnych i przejście na odnawialne źródła energii, rolnictwo regeneratywne oraz agroekologię nie tylko pozwoli ochronić naszą planetę, ale sprawi również, że żywność stanie się tańsza, zwiększy się bezpieczeństwo żywnościowe, powstaną nowe miejsca pracy, zdrowie publiczne ulegnie poprawie i będziemy w stanie skuteczniej walczyć z głodem na świecie”, wylicza Fong.
Konieczne radykalne zmiany
Biorąc pod uwagę prognozy dotyczące wzrostu globalnego popytu na żywność o 56% do 2050 r., autorzy raportu proponują odcięcie przemysłu spożywczego od paliw kopalnych, radykalnie zmieniając sposób w jaki żywność jest obecnie produkowana i konsumowana. Sugerują oni wprowadzenie na szeroką skalę działań związanych z agroekologią i regeneracją gruntów uprawnych. Zwracają ponadto uwagę na rolę diet roślinnych – zasobnych w warzywa i przyjaznych dla środowiska.
Odnawialne źródła energii
Autorzy raportu GAFF apelują ponadto do polityków i osób decyzyjnych o stopniowe odchodzenie od produktów agrochemicznych wytwarzanych z wykorzystaniem paliw kopalnych. W zamian zachęcają do stosowania odnawialnych źródeł energii w procesie zmian systemów żywnościowych, a także do ponownego rozważenia kwestii dofinansowań dla przedsiębiorstwo zajmujących się produkcją biogazu i biopaliw.
Źródła:
Przeczytaj także
Naukowcy dowodzą, że wyższe spożycie żywności przetworzonej wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko naturalne.
Do 2030 roku szacuje się, że 590,3 mln ludzi będzie cierpieć z powodu głodu. Postępy w realizacji globalnych celów żywieniowych nie są jednakowe.aprezentowane w raporcie kamienie milowe reprezentują zarówno konkretne rezultaty, jak i istotne kroki, aby utrzymać nas na właściwej drodze.
Ochrona środowiska i wymierne korzyści finansowe zachęcają firmy z branży opakowaniowej do podążania w kierunku zeroemisyjności – wynika z obserwacji stowarzyszenia Natureef, które zrzesza liderów z branży opakowaniowej, recyklingu oraz produkcji żywności.