Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Duże prawdopodobieństwo wzrostu zbiorów pszenicy
Wczesne prognozy analityków z francuskiej firmy Tallage wskazują na duże prawdopodobieństwo wzrostu zbiorów pszenicy w Polsce. Przy stabilizacji zużycia ziarna na poziomie z bieżącego sezonu, będzie to oznaczało zwiększenie możliwości eksportowych.
Kończący się sezon 2018/19 z najniższą od kilku lat podażą
W raporcie Stratégie grains, wydanym 16.05.2019, Tallage kreśli prognozy bilansu popytu i podaży zbóż w UE. W kończącym się już sezonie 2018/19 produkcja pszenicy w Polsce została oszacowana na 9,82 mln t. Razem z zapasami początkowymi na poziomie 1,30 mln t i importem szacowanym na 0,31 mln t, dało to podaż wynoszącą 11,42 mln t, co stanowi najniższy wynik od sezonu 2012/13.
Nadchodzący sezon
Nadchodzący sezon może przynieść zmiany w tym zakresie. Wprawdzie powierzchnia uprawy pszenicy w Polsce jest zbliżona do ubiegłorocznej, istotnie wyższe mogą być jednak plony – oczywiście przy założeniu, że warunki pogodowe w kolejnych tygodniach nie będą mocno odbiegały od średniej wieloletniej. Obecnie jednak eksperci Tallage, mimo że obniżyli nieznacznie swoje prognozy zbiorów tego zboża (ze względu na kwietniową suszę), oczekują, iż wyniosą one około 11,28 mln t, czyli o prawie 15% więcej niż w 2018 r. Mniej optymistyczny jest Sparks, określający produkcję w kraju na 10,8 mln t (co oznacza 11-proc. wzrost w skali roku).
Szacowana podaż rynkowa pszenicy
Razem z zapasami początkowymi i importem, podaż rynkowa pszenicy może wynieść około 12,32 mln t, czyli o 8% (0,90 mln t) więcej niż w sezonie bieżącym. Historycznie jest to wysoki poziom, wyższy odnotowano jedynie w sezonie 2014/15. Zwiększyć ma się eksport ziarna, natomiast wykorzystanie na rynku krajowym (zarówno paszowe jak i spożycie) ma być zbliżone do notowanego w sezonie bieżącym.
Wzrost produkcji pszenicy w UE
Oznacza to, że bilans popytu i podaży pszenicy będzie bardziej komfortowy niż w sezonie 2018/19, a zapasy ulegną częściowej odbudowie. Podobnie sytuacja wygląda w całej Unii, co jest związane z przewidywanym dużym wzrostem produkcji w Niemczech (o 4,37 mln t) oraz we Francji (o 3,31 mln t). Ogółem zbiory pszenicy w UE-28 prognozowane są na poziomie 143,92 mln t, czyli o 13% (16,71 mln t) wyższym niż w 2018 r. Jeszcze w kwietniu br. eksperci Tallage określali produkcję na 144,80 mln t, ale ze względu na kwietniową suszę skorygowali ją w dół. Oczywiście, w kolejnych miesiącach szacunki będą ulegały dalszej zmianie pod wpływem pojawiania się nowych informacji. Obecnie jednak przeważają czynniki wywierające presję na obniżki cen skupu pszenicy.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
2018 rok przyniósł silny wzrost cen skupu ziarna, co znalazło swoje przełożenie w wynikach finansowych firm z branży przetwórstwa zbóż.
Wzrost cen zbóż obserwowany od lipca 2018 r. do lutego br., ma swoje przełożenie zarówno na ceny zbytu artykułów zbożowych, jak i ceny detaliczne
Tempo unijnego eksportu pszenicy jest znacznie niższe niż przed rokiem, choć w ostatnich tygodniach zaczęło przyspieszać