Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Tempo unijnego eksportu pszenicy jest znacznie niższe niż przed rokiem, choć w ostatnich tygodniach zaczęło przyspieszać.
W bieżącym sezonie sprzedaż pszenicy z UE na rynki trzecie jest istotnie niższa niż rok wcześniej. Jest to przede wszystkim rezultatem utrzymującej się silnej przewagi konkurencyjnej Rosji, choć mniejsze zbiory ziarna w UE też nie pozostają bez wpływu na wyniki handlowe. Według firmy Tallage, unijna produkcja pszenicy miękkiej w 2018 r. wyniosła 127,0 mln t i była najniższa od sezonu 2012/13. Niemniej, relatywnie wysokie zapasy na koniec sezonu 2017/18 sprawiły, że pojawiła się przestrzeń do zwiększenia eksportu. Ten jednak nadal jest niewielki. Według danych Komisji Europejskiej, w pierwszych 37 tygodniach bieżącego sezonu (od 1.07.2018 r. do 10.03.2019 r.) wyniósł 12,5 mln t, co oznacza, że był o 11% niższy niż w analogicznym okresie sezonu poprzedniego.
Najwięksi unijni eksporterzy
Największym unijnym eksporterem pszenicy tradycyjnie jest Francja, która w analizowanym czasie do krajów pozaunijnych wysłała 5,8 mln t ziarna, czyli 47% całości eksportu z UE. Jest to jednocześnie o 17% więcej niż rok wcześniej. Na drugim miejscu, z wielkością 2,7 mln t (nieznacznie niższą niż w analogicznym okresie przed rokiem), uplasowała się Rumunia. Na trzeciej pozycji utrzymały się Niemcy, mimo że eksport pszenicy w tym przypadku spadł o 33% do 1,2 mln t. Te trzy kraje łącznie odpowiadają za ponad 77% unijnego eksportu pszenicy. Polska, z wysyłkami na poziomie 0,9 mln t, znalazła się na piątym miejscu – co oznacza awans z zeszłorocznego siódmego.
Odbiorcy unijnej pszenicy
Jeżeli chodzi o odbiorców unijnej pszenicy, to podobnie jak przed rokiem, najważniejszym była Algieria, która w pierwszych 37 tygodniach bieżącego sezonu zakupiła z UE 3,8 mln t ziarna. Oznacza to wzrost o prawie 25% w relacji rocznej. Na drugim miejscu znalazła się Arabia Saudyjska z importem sięgającym 1,8 mln t (o 21% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem). Trzecia pozycja to Egipt, z zakupami wynoszącymi 0,9 mln t (spadek o prawie 10% w relacji rocznej). Łącznie do krajów tych trafiło ponad 51% eksportu pszenicy miękkiej z UE-28.
Potencjał do poprawy wyników
Jak wcześniej wspomniano, w ostatnich tygodniach nastąpiło lekkie ożywienie w sprzedaży zagranicznej pszenicy z UE. Biorąc pod uwagę powoli wyczerpujące się możliwości eksportu ze strony Rosji - według traderów, na koniec lutego br., Rosja miała nadwyżkę 4-5 mln t pszenicy do wyeksportowania – jest potencjał do poprawy wyników handlowych. W swoim ostatnim raporcie Strategie Grains z 14.03 firma Tallage podniosła prognozy eksportu pszenicy z UE o 0,6 mln t do 19,3 mln t.
Przeczytaj także
Od drugiego tygodnia lutego br. utrzymują się lekkie spadkowe tendencje światowych cen pszenicy. Przyczyniają się to tego kolejne prognozy zbiorów zbóż wskazujące, że w nadchodzącym sezonie podaż ziarna będzie wyższa niż w bieżącym.
Międzynarodowe Konsorcjum Sekwencjonowania Genomu Pszenicy (IWGSC) opublikowało szczegółowy opis genomu pszenicy, najpowszechniej uprawianego zboża na świecie. Praca naukowców otwiera drogę do opracowywania coraz doskonalszych odmian tej rośliny, które będą mogły lepiej adaptować się do zmian klimatu, dawać obfitsze plony, zapewniać wyższą wartość odżywczą i być bardziej przyjazne środowisku.
W ubiegłym roku eksport pszenicy z Polski był istotnie niższy niż rok wcześniej i wyniósł 2,8 mln t. Większość sprzedaży trafiła do Niemiec, krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski...