Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Niski eksport pszenicy z UE

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Tempo unijnego eksportu pszenicy jest znacznie niższe niż przed rokiem, choć w ostatnich tygodniach zaczęło przyspieszać.

W bieżącym sezonie sprzedaż pszenicy z UE na rynki trzecie jest istotnie niższa niż rok wcześniej. Jest to przede wszystkim rezultatem utrzymującej się silnej przewagi konkurencyjnej Rosji, choć mniejsze zbiory ziarna w UE też nie pozostają bez wpływu na wyniki handlowe. Według firmy Tallage, unijna produkcja pszenicy miękkiej w 2018 r. wyniosła  127,0 mln t i była najniższa od sezonu 2012/13. Niemniej, relatywnie wysokie zapasy na koniec sezonu 2017/18 sprawiły, że pojawiła się przestrzeń do zwiększenia eksportu. Ten jednak nadal jest niewielki. Według danych Komisji Europejskiej, w pierwszych 37 tygodniach bieżącego sezonu (od 1.07.2018 r. do 10.03.2019 r.) wyniósł 12,5 mln t, co oznacza, że był o 11% niższy niż w analogicznym okresie sezonu poprzedniego.

Najwięksi unijni eksporterzy

Największym unijnym eksporterem pszenicy tradycyjnie jest Francja, która w analizowanym czasie do krajów pozaunijnych wysłała 5,8 mln t ziarna, czyli 47% całości eksportu z UE. Jest to jednocześnie o 17% więcej niż rok wcześniej. Na drugim miejscu, z wielkością 2,7 mln t (nieznacznie niższą niż w analogicznym okresie przed rokiem), uplasowała się Rumunia. Na trzeciej pozycji utrzymały się Niemcy, mimo że eksport pszenicy w tym przypadku spadł o 33% do 1,2 mln t. Te trzy kraje łącznie odpowiadają za ponad 77% unijnego eksportu pszenicy. Polska, z wysyłkami na poziomie 0,9 mln t, znalazła się na piątym miejscu – co oznacza awans z zeszłorocznego siódmego.

Odbiorcy unijnej pszenicy

Jeżeli chodzi o odbiorców unijnej pszenicy, to podobnie jak przed rokiem, najważniejszym była Algieria, która w pierwszych 37 tygodniach bieżącego sezonu zakupiła z UE 3,8 mln t ziarna. Oznacza to wzrost o prawie 25% w relacji rocznej. Na drugim miejscu znalazła się Arabia Saudyjska z importem sięgającym 1,8 mln t (o 21% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem). Trzecia pozycja to Egipt, z zakupami wynoszącymi 0,9 mln t (spadek o prawie 10% w relacji rocznej). Łącznie do krajów tych trafiło ponad 51% eksportu pszenicy miękkiej z UE-28. 

Potencjał do poprawy wyników

Jak wcześniej wspomniano, w ostatnich tygodniach nastąpiło lekkie ożywienie w sprzedaży zagranicznej pszenicy z UE. Biorąc pod uwagę powoli wyczerpujące się możliwości eksportu ze strony Rosji - według traderów, na koniec lutego br., Rosja miała nadwyżkę 4-5 mln t pszenicy do wyeksportowania – jest potencjał do poprawy wyników handlowych. W swoim ostatnim raporcie Strategie Grains z 14.03 firma Tallage podniosła prognozy eksportu pszenicy z UE o 0,6 mln t do 19,3 mln t.

Wybierz obszar: Zboża i oleiste

Autor: BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas

Marta Skrzypczyk
dyrektor biura analiz makroekonomicznych sektora agro
Rynek zbóż i oleistych

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn