Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od drugiego tygodnia lutego br. utrzymują się lekkie spadkowe tendencje światowych cen pszenicy. Przyczyniają się to tego kolejne prognozy zbiorów zbóż wskazujące, że w nadchodzącym sezonie podaż ziarna będzie wyższa niż w bieżącym.
Spadek światowych cen pszenicy
W styczniu br. indeks światowych cen pszenicy, obliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową (IGC), wzrósł o około 3% wobec grudnia 2018 r. Niemniej, już w lutym obniżył się o 6% w relacji miesięcznej, do poziomu notowanego ostatnio we wrześniu 2018 r. Wyraźne spadki widoczne są także na giełdach – i to zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Dla przykładu, na paryskiej giełdzie Matif, 1 marca br. notowania pszenicy w kontrakcie najbliższym wyniosły 191 euro/t, czyli obniżyły się o prawie 3% w ciągu tygodnia.
Wzrost areału zbiorów pszenicy
Na cenach niewątpliwie ciążą prognozy zbiorów pszenicy w nadchodzącym sezonie 2019/20. Według ostatniego raportu IGC z 21 lutego br., areał zbiorów tego zboża w ujęciu globalnym będzie o 1% wyższy niż w bieżącym sezonie i wyniesie prawie 220 mln ha. Największe zmiany przewidywane są przypadku Australii (+16%), ale też Unii Europejskiej (+5% w relacji rocznej). Wśród dużych eksporterów pszenicy na plusie mają być też Stany Zjednoczone. Wprawdzie powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej w tym kraju jest o 4% niższa niż ta notowana w ubiegłym roku, niemniej Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) szacuje, że areał zasiewów pszenicy jarej może być już o 8% większy w relacji rocznej. Z kolei UKragroconsult wskazuje na 4-5-proc. wzrost powierzchni zasiewów pszenicy ozimej w Rosji oraz 3-proc. na Ukrainie.
W samej Unii Europejskiej, patrząc na istotnych producentów pszenicy, największy wzrost areału zbiorów przewidywany jest w odniesieniu do Francji (+4%) oraz Niemiec (+6%). W Polsce spodziewana zmiana nie jest duża – z 2,39 mln ha w 2018 r. do 2,40 mln ha w 2019 r. (prognozy firmy Tallage, wydawcy raportu Strategie grains).
Prognoza światowej produkcji
Zakładając normalne warunki pogodowe (a trudno obecnie robić inne założenia), światowa produkcja pszenicy w nadchodzącym sezonie 2019/20, jest szacowana przez IGC na 751 mln t, co oznacza 2-proc. wzrost wobec bieżącego sezonu oraz wzrost o 1% wobec średniej pięcioletniej.
Prognozy produkcji dla UE
Duże zmiany prawdopodobnie nastąpią w Unii Europejskiej, dotkniętej suszą w 2018 r. W tym roku Tallage prognozuje zwiększenie plonów o prawie 10%, co wraz z większą powierzchnią może przełożyć się na wzrost produkcji o ponad 15% do 146,4 mln t.
Oczywiście są to bardzo wczesne prognozy, obarczone dużym błędem. Nie można np. wykluczyć powtórki suszy z 2018 r. Ponadto, w bieżącym sezonie konsumpcja pszenicy przekroczyła poziom produkcji, co spowodowało spadek zapasów. Tym samym całkowity wzrost podaży ziarna może być mniejszy niż wzrost zbiorów.
Przeczytaj także
W bieżącym sezonie na paryskiej giełdzie Matif notowania cen rzepaku najwyższy poziom osiągnęły 8 sierpnia ub. r. – prawie 383 euro/t. Następnie, w ciągu zaledwie półtora miesiąca, obniżyły się do 365 euro/t. Kolejny szczyt przypadł na 5 października ub. r. - 382 euro/t - i od tamtej pory do końca grudnia...
Firma Tallage w raporcie „Strategie grains”, opublikowanym 17.01 przedstawiła pierwsze prognozy unijnego bilansu popytowo-podażowego dla zbóż w nadchodzącym sezonie 2019/20. Według tych bardzo wstępnych przewidywań zbiory...
W ubiegłym roku eksport pszenicy z Polski był istotnie niższy niż rok wcześniej i wyniósł 2,8 mln t. Większość sprzedaży trafiła do Niemiec, krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski...