Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Prognozy unijnych zbiorów pszenicy w 2019 r.

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Firma Tallage w raporcie „Strategie grains”, opublikowanym 17.01 przedstawiła pierwsze prognozy unijnego bilansu popytowo-podażowego dla zbóż w nadchodzącym sezonie 2019/20. Według tych bardzo wstępnych przewidywań zbiory pszenicy w 2019 r. w UE wyniosą 146,4 mln t, czyli o 19,3 mln t (ponad 15%) więcej niż w 2018 r. Wzrost to efekt zarówno zwiększonej powierzchni zasiewów ozimin, jak i oczekiwanych wyższych plonów.

Jedynym krajem, gdzie zbiory pszenicy prawdopodobnie będą niższe niż w 2018 r. jest Hiszpania – obniżka może sięgać 9% w relacji rocznej, a łączna produkcja wynieść 6,0 mln t. W pozostałych regionach oczekuje się już wzrostu lub, w przypadku Grecji i Cypru, stabilizacji zbiorów.

Wśród ważniejszych producentów pszenicy, zdecydowanie więcej ziarna, w ujęciu bezwzględnym, może zostać zebrane w Niemczech – wzrost o 4,9 mln t (24%) do 25,1 mln t – oraz we Francji – wzrost o 3,6 mln t (11%) do 37,4 mln t. W przypadku Polski eksperci Tallage określają produkcję na 11,2 mln t, co byłoby wynikiem  o 1,4 mln t (14%) wyższym niż w 2018 r.

Oczywiście, przedstawione tu prognozy należy przyjmować jako bardzo wstępne. Ostateczny wynik z dużym prawdopodobieństwem będzie od nich odbiegał. Jak większość tego typu analiz, zakłada ona „normalny” przebieg warunków pogodowych od momentu sporządzenia prognozy do momentu zbiorów. Ostatnie lata pokazują, że w ciągu zaledwie kilku tygodni bilans popytowo-podażowy z luźnego może zmienić się w mocno napięty. Dla przykładu, w ubiegłym roku, w styczniu, prognozy Tallage wskazywały, że produkcja pszenicy w UE wyniesie 141,6 mln t, czyli będzie zbliżona do osiągniętej w 2017 r. W kolejnych miesiącach szacunki te były stopniowo lekko obniżane, a istotna redukcja nastąpiła w lipcu, co było spowodowane suszą, która dotknęła Europę, głównie region północny i centralny.

Trzeba jednak podkreślić, że prognozy te, nawet bardzo wczesne, mają duże przełożenie na wyceny kontraktów -  zarówno tych z dostawą przed jak i po zbiorach w 2019 r.

W piątek 18.01, na europejskiej giełdzie MATIF, notowania wrześniowe dla pszenicy konsumpcyjnej (187,5 EUR/t)  były znacząco niższe od marcowych (204,0 EUR/t).

Oczywiście ogromne znaczenie ma tu również globalny bilans popytowo-podażowy dla rynku pszenicy i zbóż ogółem. Według prognoz Tallage, światowe zbiory pszenicy w przyszłym sezonie mogą być o prawie 50 mln t (7%) większe niż rok wcześniej i wynieść 751,8 mln t. O ponad 7 mln t zwiększyć się mają zapasy na koniec sezonu, co oznacza, że zarówno europejski, jak i globalny rynek prawdopodobnie będą się charakteryzowały znacznie luźniejszym bilansem, niż w bieżącym sezonie.

Wybierz obszar: Zboża i oleiste

Autor: BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas

Marta Skrzypczyk
dyrektor biura analiz makroekonomicznych sektora agro
Rynek zbóż i oleistych

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn