Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Łodygi, korzenie i miąższ owoców
Nowe badania etiopsko-brytyjskiego zespołu naukowców wskazują, że powszechnie uprawiana na terenie Afryki roślina z rodziny bananowatych może okazać się ważnym sojusznikiem w zwalczaniu głodu na świecie. Ensete ventricosum, czyli bananowiec abisyński, zwany też czasami „pseudobananowcem”, stanowi jeden z podstawowych składników w kuchni etiopskiej. Jego łodygi i korzenie spożywa się samodzielnie lub mieli na mąkę, miąższ owoców natomiast wykorzystywany jest do przygotowywania kaszek i pieczywa. Według naukowców roślina ta ma jednak o wiele większy potencjał.
Źródło wyżywienia 20 milionów osób
Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym Environmental Research Letters wskazuje, że bananowiec abisyński stanowi źródło wyżywienia dla blisko 20 milionów osób mieszkających w Etiopii. Roślina ta owocuje przez cały rok i jest odporna na zmiany klimatu, co według badaczy czyni z niej idealne źródło pożywienia dla krajów często nawiedzanych przez susze i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Ensete ventricosum „to roślina uprawna, która może odegrać istotną rolę w zrównoważonym rozwoju i zwiększaniu bezpieczeństwa żywnościowego”, stwierdził dr Wendawek Abebe z Hawassa University w Auasa w Etiopii.
Poprawa bezpieczeństwa żywnościowego
Badacze dodają również, że w przeciwieństwie do innych roślin z rodziny bananowatych bananowiec abisyński nie był dotychczas uprawiany w innych miejscach. Oszacowali oni, że jego wykorzystanie na szeroką skalę mogłoby przyczynić się do wykarmienia ponad 100 milionów osób i poprawić bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko w samej Etiopii, ale też w innych regionach Afryki, w tym w Kenii, Ugandzie czy Rwandzie. Naukowcy zaznaczają jednak, że rozpowszechnienie uprawy Ensete ventricosum wymaga specjalistycznej wiedzy, którą posiadają tylko nieliczni eksperci.
Przyszłe perspektywy
Jak podkreślają autorzy badań, lokalne preferencje żywieniowe, uwarunkowania kulturowe oraz różnice w stylu życia w poszczególnych regionach geograficznych to istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem prób popularyzacji wykorzystania bananowca abisyńskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że w momentach ograniczonego dostępu do żywności roślina ta może okazać się niezwykle cennym sprzymierzeńcem.
Źródła: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/ac40b2#erlac40b2s4
Przeczytaj także
24 lutego 2022 roku zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę diametralnie zmieniła sytuację polityczno-społeczno-gospodarczą w Ukrainie. Wybuch wojny, a następnie nałożenie przez Unię Europejską oraz inne kraje zachodnie, takie jak USA, Izrael, Japonia i wiele innych, rozległych sankcji gospodarczych na Rosję, już ma i będzie miało dalsze znaczące skutki międzynarodowe dla wielu gałęzi gospodarki światowej, w tym branży rolno-spożywczej.
Światowy system żywnościowy wymaga radykalnych zmian, by zapewnić wyżywienie ludności i skutecznie zapobiegać klęskom głodu w obliczu wyzwań takich jak zmiany klimatyczne, degradacja środowiska czy epidemie chorób zakaźnych.
Radyklane zmiany są konieczne.
Globalny eksport bananów, osiągnął w 2019 r. rekordowy poziom 24,9 mln ton, co stanowi wzrost o 3,5% w porównaniu z 2018 r. FAO przewiduje, że światowa produkcja bananów wzrośnie o 1,5% rocznie do 132,6 mln ton w 2029 r.