Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zdaniem ekspertów z EFSA, migrujące dzikie ptaki, przekraczające północno-wschodnie granice Unii Europejskiej, najprawdopodobniej wprowadzają na jej terytorium wirus ptasiej grypy.
Grupa ekspertów z EFSA przeprowadziła ocenę ryzyka, dotyczącą wprowadzenia do Unii Europejskiej wirusa ptasiej grypy. Eksperci dokonali przeglądu metod nadzoru, w tym przede wszystkim monitorowania przez państwa członkowskie, a także środków podjętych przez nie w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Zalecenia wydane przez EFSA opierają się na dokładnym przeglądzie wszystkich dostępnych danych związanych z influenzą ptaków z ostatnich lat.
Jak podsumowuje pracę nad zaleceniami Arjan Stegeman, przewodniczący grupy roboczej ds. ptasiej grypy: „opracowanie wzmocni gotowość Unii Europejskiej do wybuchu ptasiej grypy, tuż przed szczytowym momentem zagrożenia wirusem, który przypada na jesień i zimę”. Przewodniczący podkreślił również, iż wydanie nowych zaleceń w sprawie ptasiej grypy nie byłoby możliwe bez ścisłej współpracy z państwami członkowskimi dotkniętymi epidemią choroby.
Jednym z głównych zaleceń ekspertów z EFSA jest zgłaszanie martwych ptaków wodnych do lokalnych organów weterynaryjnych, zwłaszcza w czasie trwania „sezonu grypowego”. Ponadto, eksperci podkreślają, iż ważne jest również sprawdzenie czy ptasia grypa nie dotknęła hodowlanych ptaków wodnych takich, jak kaczki czy gęsi. Mogą one łatwo kontaktować się z dzikim ptactwem, które jest odpowiedzialne za rozprzestrzenianie wirusa. U żywych ptaków badanie wykonuje się poprzez analizę próbki krwi. W przypadku martwych sztuk należy ustalić przyczynę zgonu, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko zachorowania na ptasią grypę.
Rolnicy i hodowcy drobiu powinni podjąć odpowiednie środki w celu zwiększenia bezpieczeństwa biologicznego. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa nie wolno dopuścić do kontaktu dzikiego ptactwa i zwierząt hodowlanych. W celu wyeliminowania kontaktu zaleca się stosowanie sieci oraz trzymanie drobiu wewnątrz budynków, szczególnie podczas szczytu „sezonu grypowego”. Ponadto nie należy przemieszczać zwierząt pomiędzy gospodarstwami.
EFSA, Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), laboratorium referencyjne UE ds. ptasiej grypy oraz władze państw członkowskich dotkniętych zachorowaniami opublikowały wspólnie stworzony raport, w którym ujęto problematykę związaną z ptasią grypą ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji. Raport będzie aktualizowany 4 razy w ciągu roku.
Raport: https://www.efsa.europa.eu/fr/efsajournal/pub/5018
Źródło:
EFSA: Grippe aviaire : conseils de l’EFSA pour renforcer l’état de préparation de l'UE
Przeczytaj także
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w nocie prasowej z 25 października 2017 r. ostrzega przed możliwymi zagrożeniami dla zdrowia związanymi z furanem - związkiem wytwarzającym się naturalnie podczas ogrzewania żywności.
W czerwcu tego roku na stronach Parlamentu Europejskiego ukazał się tekst autorstwa Nory Hahnkamper-Vandenbulcke, udostępniony również w wersji polskiej. Ten krótki i syntetyczny, lecz również przekrojowy, tekst wydaje nam się świetnym wprowadzeniem...