Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jakość miodów jest regulowana na poziomie międzynarodowym przez FAO/WHO Codex Alimentarius (CODEX STAN 12-1981), a w związku z tym na poziomie europejskim dyrektywą Rady 2001/110/WE ustanawiającą metody ich analizy. Komisja Europejska była regularnie informowana o obecności na rynku znacznej części miodu, która może nie spełniać kryteriów składu ustanowionych przez dyrektywy Rady 2001/110/WE i/lub nie jest to wynikiem wymaganego procesu produkcyjnego według prawnej definicji miodu. Ponadto, pomimo osiągniętego dotychczas postępu, wiedza naukowa w zakresie chemii i technologii miodu pozostaje w tyle za pomysłowością nieuczciwych podmiotów. Dlatego też opracowanie skutecznych metod zwalczania nadużyć finansowych jest konieczne, aby uniknąć zakłóceń na rynku i pogorszenia wizerunku miodu.
Metody badania zafałszowań
Izotopy elementów świetlnych mogą dostarczyć użytecznych informacji dotyczących autentyczności produktów żywnościowych. Większość roślin o znaczeniu agronomicznym wykorzystuje cykl fotosyntezy Calvin-Benson C3, podczas gdy niektóre rośliny pochodzące z cieplejszych klimatów korzystają z typu C4. Stosunki izotopów węgla, określone przez spektrometrię masową stosunku izotopów (IRMS), mogą być stosowane w celu dyskryminowania roślin, które wykorzystują różne biochemiczne ścieżki wiązania CO2.
Zafałszowanie miodu syropami cukrowymi produkowanymi ze skrobi kukurydzianej lub z trzciny cukrowej, które wykorzystują typ C4, mogą być wykrywane przez IRMS połączony z analizatorem elementarnym (EA-IRMS) do poziomu 7% dodatku. Egzogeniczne syropy cukrowe pochodzące z roślin C3, takich jak korzeń buraka, pszenica, ryż, ziemniak nie może być wykryte tą metodą. Nowatorskie podejście łączące chromatograficzne rozdzielanie sacharydów miodowych za pomocą chromatografii cieczowej i IRMS (LC-IRMS) mogą wykrywać syropy pochodzące z roślin typu C3 na poziomie przekraczającym 10% i umożliwia wykrycie syropów skrobi kukurydzianej do 1%.
Chociaż metoda LC-IRMS jest rutynowo stosowana do wykrywania zafałszowań miodu egzogenicznymi syropami cukrowymi, nie została ona jeszcze poddana walidacji w wielu laboratoriach. Dlatego też zorganizowano porównanie międzylaboratoryjne, aby zbadać, jak wyniki laboratoryjne uzyskane metodami LC-IRMS podczas rutynowego użytkowania są zgodne i jak dobrze laboratoria je przeprowadzają.
Raport Komisji Europejskiej na temat porównania międzylaboratoryjnego metody LC-IRMS do badania zafałszowań miodu
Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej zorganizowało porównanie międzylaboratoryjne (ILC), aby zapewnić zainteresowanym laboratoriom możliwość oceny i porównania ich kompetencji w zakresie określania proporcji fruktozy, glukozy, di- i trisacharydów 13C / 12C w miodzie za pomocą chromatografii cieczowej - spektrometria mas ze stosunkiem izotopów (LC-IRMS).
Czternaście laboratoriów wzięło udział w ILC i przetestowało sześć próbek miodu. Większość uczestniczących laboratoriów wykazała się umiejętnym stosowaniem LC-IRMS do mono-, di- i trisacharydów w miodzie, co pozwoli im zastosować technikę wykrywania zafałszowanych próbek miodu w ramach metody. Konieczne będą dalsze wytyczne dotyczące właściwego wykrywania i oceny frakcji oligosacharydów, aby dostarczyć dowód, że metoda nadaje się do oceny zgodności miodu z kryteriami czystości.
Zasadniczo wyniki ILC pokazują, że LC-IRMS jest odpowiednią techniką do określania stosunku izotopów węgla fruktozy, glukozy, di- i trisacharydów w miodzie z wystarczającą precyzją i nadaje się do oceny, czy syropy cukrowe zostały dodane do miodu, w granicach metody.
Zapoznaj się z pełną treścią raportu Komisji Europejskiej
Źródło: Komisja Europejska
Przeczytaj także
System Rasff pozostaje najważniejszym elementem zarzadzania ryzykiem bezpieczeństwa żywności, mimo że jest to system otwarty, wymaga dużo czasu i znajomości języka angielskiego.Postanowiliśmy pokazać wszystkie najważniejsze elementy ryzyka żywności niezbędne dla decyzji Managera branży spożywczej na jednej syntetycznej Tablicy Managera. To nowy element naszych Raportów Food Risk analizujących i podsumowujących sytuację na rynku EU. Zapraszamy do zapoznania się z Tablicą Kwiecień
W 2017 roku produkcja miodu w Polsce wyniosła ponad 15 tysięcy ton. Mniej więcej drugie tyle pochodziło z zagranicy, głównie z Unii Europejskiej. Przed zakupem słoika miodu warto zastanowić się, czy wiemy, skąd pochodzi, jakiej jest odmiany oraz jaka jest jego jakosć...
Miód jest produktem bardzo często fałszowanym, głównie za pomocą syropów cukrowych lub melasy. W celu wykrywania podobnych oszustw naukowcy z Politechniki w Walencji w Hiszpanii (UPV) opracowali specjalne urządzenie, zwane elektronicznym językiem...