Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynków rolnych UE. W związku ze znacznymi postępami w kampanii szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE, usługi gastronomiczne są ponownie otwierane, a ograniczenia w podróżowaniu stopniowo znoszone. Powinno to mieć pozytywny wpływ na turystykę tego lata i ogólnie na konsumpcję żywności w UE.
Światowe ceny towarów i energii oraz koszty transportu rosną w związku z lepszymi perspektywami wzrostu gospodarczego na świecie i w UE. Do wzrostu cen zbóż (na paszę) i nasion oleistych przyczynia się również ogromny popyt importowy na paszę dla zwierząt z Chin. Powinno to przynieść korzyści producentom roślin uprawnych w UE, którzy mają zapewnione korzystne prognozy produkcji. Chłodna wiosna miała ograniczony wpływ na rośliny uprawne i sektor mleczny, ale poważnie dotknęła sektor owocowy. Oczekuje się, że popyt ze strony USA i Chin będzie napędzał eksport UE, szczególnie w zakresie produktów mlecznych, wieprzowiny, wina i oliwy z oliwek. Jeśli chodzi o handel ze Zjednoczonym Królestwem, po znacznym spadku na początku 2021 r. w następstwie okresu przejściowego po Brexicie, eksport z UE zaczyna wracać do normy.
Edycja Summer 2021 raportu "Short-term Outlook for EU Agricultural Markets" zawiera szczegółowy przegląd najnowszych trendów i perspektyw dla każdego sektora rolno-spożywczego. Więcej szczegółów i raport są dostępne w Internecie.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała przewodnik dotyczący rekomendowanej zawartości sodu w 18 kategoriach środków spożywczych.
IJHARS przeprowadziła kontrolę jakości koncentratów spożywczych (majonezów, musztard i sosów). Objęto nią 111 podmiotów (35 producentów i 76 sklepów).
65 przedsiębiorstw i stowarzyszeń podpisało Kodeks postępowania UE w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze spożywczym i praktyk marketingowych.