Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W trzecim kwartale 2020 r., przeciętna wartość indeksu cen jaj konsumpcyjnych Banku BNP Paribas wyniosła 32,2 zł/100 szt., co oznacza, że była o 1,2% niższa w ujęciu rocznym. W styczniu br. indeks ten wynosił 37,25 zł/100 jaj. W kolejnych miesiącach ulegał on obniżce, we wrześniu osiągając wartość 31,63 zł/100 szt., co oznacza spadek o 15% w okresie od stycznia do września.
Mniejszy popyt przyczyną spadku cen
Spadek cen jaj konsumpcyjnych w Polsce jest konsekwencją zmniejszenia popytu zagranicznego. Jak wynika z danych MRiRW, w okresie pierwszych ośmiu miesięcy br. z Polski wyeksportowano 136 tys. t jaj, o wartości 158,8 mln EUR, czyli odpowiednio o 7,3 i 6,7% mniej w relacji rocznej.
Dynamika eksportu i importu jaj w ujęciu Polski
Największym odbiorcą polskich jaj, w analizowanym okresie, była Holandia, gdzie trafiło 44,6 tys. t, czyli o 3% więcej r/r. Do Niemiec sprzedano 31,3 tys. t, czyli o 16% mniej niż przed rokiem. Z kolej znaczny wzrost eksportu odnotowano w przypadku Węgier, gdzie wysłano 10,9 tys. t jaj, czyli o 33% więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost wolumenu eksportu widoczny był również w przypadku Włoch, gdzie trafiło 8,2 tys. t, czyli aż o 101% więcej r/r. Niewielki (+2%) wzrost odnotowano w przypadku Belgii, gdzie trafiło 6,5 tys. t jaj.
Mniejszy popyt zagraniczny spowodowany jest między innymi ograniczoną sprzedażą jaj do HoReCa, a także ograniczoną działalnością cukierni, kawiarni i lodziarni w całej UE.
Spadek cen jaj widoczny jest również w UE
Polska jest szóstym unijnym producentem jaj. W 2019 r., według danych KE, w Polsce wyprodukowano 648 tys. t jaj, co stanowiło 9% unijnego rynku. Największymi producentami jaj w UE pozostają: Francja, Niemcy i Hiszpania.
Stopniowa stabilizacja cen
Jak wynika z danych KE, od kwietnia do czerwca, na unijnym rynku jaj utrzymywał się negatywny trend cenowy, jednak do lipca obserwujemy stabilizację cen, chociaż są one niższe od cen ubiegłorocznych i od cen z ostatnich 5 lat. Dodatkowo zazwyczaj w IV kwartale obserwuje się sezonowy wzrost cen jaj, czego aktualnie nie widać. W ostatnim tygodniu października zakłady pakujące w UE skupowały jaja po 120,8 EUR/100 kg, czyli o 1,6% taniej m/m i o 10,5% taniej niż przed rokiem.
Prognoza cen jaj na resztę roku
Spadek cen w UE wynika nie tylko ze zmniejszenia popytu wewnętrznego, ale i mniejszej sprzedaży zagranicznej. W okresie I-VIII br. z UE wyeksportowano blisko 150 tys. t jaj, czyli o 7% mniej r/r. Dodatkowo wstawienia kur niosek w UE w sierpniu 2020 były wyższe r/r. W związku z tym aktualnie brak jest przesłanek rynkowych do znacznego wzrostu cen w tym roku.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Ponad 3-krotny wzrost wartości eksportu. Boom na sery i masło. Szansa na utrwalenie sukcesu.
Zespół naukowców z Singapuru opracował prostą metodę drukowania produktów mlecznych w 3D na bazie mleka. Innowacją metody jest to, że druk odbywa się na zimno, co pozwala zachować jednocześnie składniki odżywcze wrażliwe na temperaturę.
W 2020 r. dostawy mleka do mleczarni w UE zwiększą się o 1,4%. W Polsce tempo wzrostu skupu mleka będzie wyższe. Mniejsza dynamika wzrostu dostaw mleka w UE w 2021 r.