Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej w IV kw. 2020 r. dostawy mleka do mleczarni w UE będą na takim samym poziomie jak przed rokiem. Mimo zahamowania wzrostu skupu mleka w ostatnim kwartale, w całym 2020 r. tempo wzrostu dostaw będzie najwyższe od trzech lat.
W 2020 r. dostawy mleka w UE zwiększą się o 1,4%
Według prognoz Komisji Europejskiej opublikowanych w najnowszej, jesiennej edycji „Short-term outlook for EU agricultural markets”, w 2020 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej zwiększą się o 1,4%. Wzrost ten będzie spowodowany wzrostem wydajności krów (o 1,6%), związanym z dobrym stanem pastwisk w pierwszej połowie roku i przystępnymi kosztami pasz. W tym samym okresie, ze względu na wzrost ubojów w II połowie roku, pogłowie krów mlecznych ma zmniejszyć się o 0,4%. Dynamika wzrostu produkcji mleka w 2020 r. będzie zatem wyższa niż w poprzednich dwóch latach, kiedy to wyniosła 0,5% w 2019 i 1,0% w 2018 r.
Spadek dynamiki wzrostu dostaw mleka w II połowie 2020 r.
Należy jednak zauważyć, że w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. dostawy mleka do mleczarni w UE, w relacji rocznej, zwiększyły się o 2,0%. Tym samym, zakładany w całym 2020 r. wzrost na poziomie 1,4% oznacza spadek dynamiki wzrostu dostaw w II połowie roku. Jak zauważają eksperci KE, w okresie letnim brak opadów i ponadprzeciętne temperatury utrudniały wzrost pastwisk w północnych Niemczech, zachodniej Polsce, północno-wschodniej Francji i krajach Beneluksu, co może negatywnie przełożyć się na dostępność pasz objętościowych w dalszej części roku, przyczyniając się do spowolnienia wzrostu produkcji mleka pod koniec roku. Według szacunków KE w III kw. 2020 r. dynamika wzrostu dostaw mleka wyniesie 1,0% (r/r) a w IV kw. 2020 r. będzie na takim samym poziomie jak w analogicznym okresie 2019 r.
W Polsce dostawy mleka rosną szybciej
Według GUS, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. w Polsce skupiono 9,2 mld l mleka, tj. o 2,5% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Oznacza to, że dostawy mleka do mleczarni w Polsce rosną dynamicznej niż przeciętnie w UE. Biorąc pod uwagę dużo lepsze w większości regionów kraju, niż przed rokiem zbiory pasz objętościowych, oraz większe o 1,1% (r/r) pogłowie krów mlecznych w czerwcu 2020 r., w kolejnych miesiącach br. należy spodziewać się dalszego wzrost dostaw mleka, którego dynamika w całym 2020 r. może być jeszcze wyższa niż w pierwszych trzech kwartałach.
Tempo wzrostu dostaw mleka w 2021 r. będzie mniejsze
Według prognoz Komisji, w 2021 r., przy założeniu normalnych warunków pogodowych dostawy mleka do mleczarni w UE wzrosną o 0,8%, czyli w mniejszym stopniu niż to będzie miało miejsce w 2020 r. Będzie to spowodowane większym, niż w bieżącym roku, spadkiem stada krów mlecznych, który wyniesie 0,8%.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała raport „Nie marnuj jedzenia 2020”.
Trzech na czterech Europejczyków zna wspólną politykę rolną (WPR) i uważa, że korzystają z niej wszyscy obywatele, zgodnie z najnowszym ogólnounijnym badaniem opinii publicznej na temat rolnictwa i WPR przeprowadzonym przez Eurobarometr, opublikowanym przez Komisję Europejską.
COVID-19 nie odstraszył firm z sektora mleczarskiego przed działalnością inwestycyjną. W I połowie 2020 r. wartość nakładów inwestycyjnych sektora mleczarskiego wzrosła o 8,5% (r/r).