Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ubiegłym sezonie Polska wyeksportowała 398 tys. t. koncentratu soku jabłkowego, o 130% więcej w stosunku do poprzedniego sezonu.
W ubiegłym sezonie Polska wyeksportowała znacznie więcej koncentratu soku jabłkowego niż pierwotne wynikało z danych Ministerstwa Finansów. Po aktualizacji danych handlowych dotyczących eksportu z Polski soku jabłkowego w sezonie 2018/19, wolumen został skorygowany do 398 tys. t, co oznacza wzrost o 130% w stosunku do poprzedniego sezonu. Pierwotnie dane celne wskazywały, że eksport wyniósł około 370 tys. t.
Stabilna cena koncentratu
Niektóre korekty są zaskakująco duże. W październiku 2018 r. dane celne wskazywały eksport koncentratu na około 39,2 tys. t. Nowe skorygowane dane podwyższyły ten poziom o około 7,4 tys. t. Eksport listopadowy w 2018 r. został pierwotnie zadeklarowany na 43, 95 tys. t, a następnie skorygowany na 50,94 tys. t. Według danych celnych średnia cena koncentratu jabłkowego z Polski w sezonie 2018/19 wyniosła nieco ponad 970 EUR za tonę i była dość stabilna przez większą część sezonu.
Niemcy największym importerem
Tradycyjnie Niemcy były największym nabywcą polskiego koncentratu jabłkowego sprowadzając ponad 138 tys. t. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (56,79 tys. t), a następnie Wielka Brytania (39,76 tys. t), Holandia (39,53 tys. t) i Austria (37,97 tys. t).
Polska przed Chinami
Wg danych IERiGŻ Polska wyprodukowała w ubiegłym sezonie ok 465 tys. t. koncentratu soku jabłkowego, z czego 450 tys. t z surowca krajowego. Oznacza to, że w Polsce wyprodukowano więcej koncentratu soku jabłkowego niż w Chinach (eksport wyniósł tylko 300 tys. t w sezonie 2018/19). Był to wyjątkowy zbieg okoliczności, ponieważ nastąpiły jednocześnie rekordowe zbiory jabłek w Polsce i ogromne załamanie zbiorów w Chinach.
Poziom zapasów
Po tak rekordowej produkcji koncentratu w Polsce w poprzednim sezonie, jego część mogła zostać jako zapas i służyć do uzupełnienia produkcji z obecnego słabszego sezonu, która ma według prognoz IERiGŻ wynieść ok 250 tys. t (z czego 210 tys. t z surowca krajowego). Taki zabieg powinien pozwolić utrzymać konkurencyjne ceny polskiego koncentratu. Ta sytuacja oznacza też, że w Europie nie ma niedoboru koncentratu soku jabłkowego. Przed Bożym Narodzeniem nastąpił spadek polskich cen, ale był niewielki i krótkotrwały. Znaczne obniżenie cen koncentratu z Polski wydaje się obecnie mało prawdopodobne.
Chiny, przy dużych zbiorach w bieżącym sezonie, liczyły na silny powrót na rynek amerykański. Ale funkcjonowanie dodatkowych taryf celnych na eksport towarów z Chin do USA oznacza, że chińscy eksporterzy koncentratu jabłkowego muszą obniżyć marże, aby konkurować z polskimi cenami.
Na rynku dostępny jest również tani koncentrat z Turcji, ale dane handlowe wskazują że duże ilości Turcja zakupiła w Chinach i Iranie, więc z dużym prawdopodobieństwem koncentrat jabłkowy z tych państw jest etykietowany jako turecki i eksportowany do USA.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Po warzywa i owoce sięgamy coraz bardziej świadomie. Moda na zdrowe odżywianie sprawia, że częściej szukamy też informacji o ich właściwościach odżywczych.
W 2018 r. Maroko było czwartym eksporterem pomidorów na świecie. Ponad 43% eksportu pomidorów z Maroka, o wartości 3,5 mln EUR, została ulokowana na rynku Unii Europejskiej. Francja, Wielka Brytania i Hiszpania należą do najważniejszych partnerów handlowych Maroka w Unii Europejskiej, importując łącznie ponad 93% całego marokańskiego eksportu świeżych pomidorów.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat wartość światowego eksportu warzyw świeżych i przetworzonych zwiększyła się o 78%, a największy udział na poziomie 19% miały „pozostałe warzywa” tj. grzyby, szparagi, bakłażany, papryki, oliwki, karczochy czy dynie.