Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych GUS w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. w dużych zakładach w Polsce wyprodukowano 283 tys. t serów twarogowych niedojrzewających, czyli o 2,9% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wzrost produkcji tych serów był odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania konsumentów na rynku wewnętrznym. W I połowie 2020 r. ich dostawy na rynek krajowy były o 8% większe niż przed rokiem.
Silny spadek eksportu serów do Włoch
Mniejszy był natomiast popyt eksportowy. Wg danych Eurostat w pierwszej połowie br. wolumen eksportu serów świeżych był o 13,8% mniejszy niż w I półroczu 2019 r. Najgłębszy spadek dotyczył sprzedaży do Włoch, dokąd eksport zmniejszył się o 70% do 1,7 tys. t. Wolumen sprzedaży do Niemiec obniżył się natomiast o 11% do 12,2 tys. t. Wzrost sprzedaży odnotowano natomiast na rynki pozaunijne (o 15% do 10,7 tys. t), w tym na Ukrainę o 79% do 2,0 tys. t i Libanu o 274% do 0,3 tys. t.
Mniejsze dostawy serów dojrzewających na rynek krajowy
W pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. produkcja serów podpuszczkowych dojrzewających wyniosła 200 tys. t i była o 0,3% większa niż rokiem. Popyt wewnętrzny na te produkty był mniejszy niż przed rokiem – w I połowie br. dostawy na rynek krajowy były o 8% mniejsze (r/r).
Wzrost eksportu serów świeżych poza UE
Spadek zainteresowania na rynku krajowym został w pewnym stopniu zrekompensowany przez rosnący eksport. W I połowie 2020 r. jego wolumen wyniósł 56,8 tys. t i był o 8% większy niż w I półroczu 2019 r. Podobnie jak w przypadku serów świeżych, znacząco zwiększyła się sprzedaż na rynki pozaunijne, gdzie wolumen eksportu był ponad 2-krotnie większy niż przed rokiem i osiągnął 17,3 tys. t. O 5,5 tys. t., czyli o 230% zwiększył się eksport na Ukrainę, a o ponad 1,0 tys. t do Panamy. Najgłębszy wolumenowy spadek zaobserwowano natomiast w przypadku Niemiec – o 2,5 tys. t czyli o 37%.
Zapasy większe niż w zeszłym roku
Mniejsze zapotrzebowanie na rynku krajowym skutkowało wzrostem zapasów serów dojrzewających, które na koniec czerwca 2020 r. według GUS wyniosły 15,7 tys. t., czyli o 27% więcej niż przed rokiem.
Większa produkcja serów topionych
W pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. produkcja serów topionych w Polsce wyniosła 44 tys. t i była o 5% większa niż przed rokiem. Większa produkcja była odpowiedzą na wzrost zapotrzebowania na rynku krajowym – wzrost dostaw w I półroczu 2020 r. o 3% (r/r), jak i wzrost wolumenu eksportu o 1,7% do 24,1 tys. t. W konsekwencji ich zapasy na koniec II kw. 2020 r. wyniosły 2,7 tys. t i były o 0,3% większe niż przed rokiem.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Dziś, po raz pierwszy w historii obchodzimy ustanowiony przez ONZ Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia! To jedno z działań podjętych przez organizację w celu zwiększenia świadomości klimatycznych konsekwencji wynikających z marnowania. Do apelu dołącza aplikacja Too Good To Go, która wraz z partnerami pragnie dać dobitny dowód na to, że marnowanie po prostu nie ma sensu!
Zbliża się koniec okresu przejściowego w relacjach Unii Europejskiej ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Jak rozpocząć produkcję i sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa? Każdy rolnik może się tego dowiedzieć z broszury przygotowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na polecenie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.