Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od połowy września br. utrzymuje się tendencja spadkowa cen skupu trzody chlewnej. Jak wynika z danych MRiRW przeciętna cena skupu trzody chlewnej na przełomie listopada i grudnia br. w Polsce wyniosła 4,63 zł/kg i była o 4% niższa niż przed miesiącem i o 8% mniejsza w ujęciu rocznym.
Ceny skupu trzody chlewnej w Polsce kształtują się pod wpływem cen na rynku unijnym, a te również spadają. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, na początku grudnia średnio w UE trzodę chlewną skupowano po 144,1 euro/100 kg (masa poubojowa, klasy S-E), czyli o 5% taniej w porównaniu z poprzednim miesiącem i 5% taniej w relacji rocznej.
Spadek cen na rynku unijnym, w tym w Polsce, wynika między innymi z faktu mniejszego popytu importowego ze strony Chin. W okresie od stycznia do września wolumen eksportu produktów wieprzowych z UE do Chin zmniejszył się aż o 30% do 1004 tys. t. Według prognoz FAO w 2017 r., ze względu na odbudowę pogłowia trzody chlewnej, Chiny zaimportują o 14% mniej mięsa wieprzowego niż przed rokiem. W związku z tym w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać zwiększenia zakupów ze strony chińskich importerów.
Zmniejszenie sprzedaży produktów wieprzowych do Chin wyraźnie odbija się na wynikach unijnego eksportu. W okresie pierwszych trzech kwartałów br. z UE wyeksportowano 2,70 mln t produktów wieprzowych, wobec 3,01 mln t przed rokiem, czyli o 10% mniej. W pewnym stopniu mniejsze zapotrzebowanie ze strony Chin rekompensowane jest przez zwiększony popyt ze strony Korei Południowej (+16%), Filipin (+16%), Stanów Zjednoczonych (+28%) oraz Japonii (+9%), jednak nadal jest on zbyt mały, aby w pełni odbudować unijny eksport.
Odwrotne tendencje widoczne są w przypadku polskiego handlu zagranicznego. Według danych MRiRW, w okresie od stycznia do września br. z Polski wyeksportowano 355,6 tys. t mięsa wieprzowego, czyli o 9% więcej w ujęciu rocznym. Silnie zwiększył się wolumen eksportu do Stanów Zjednoczonych, gdzie sprzedaliśmy 44,9 tys. t mięsa wieprzowego, czyli aż o 77% więcej niż przed rokiem. Więcej zakupiły również Włochy (+2%) i Niemcy (+35%). Nadal jednak w Polsce utrzymuje się ujemne saldo handlu zagranicznego mięsem wieprzowym, które w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy br. wyniosło -153,7 tys. t.
Istotnym zagrożeniem dla producentów, a także eksporterów trzody chlewnej w Polsce pozostaje afrykański pomór świń (ASF). W ostatnich tygodniach dynamicznie wzrasta liczba nowych przypadków tej choroby u dzików. Jak wynika z danych GIW na dzień 11.12.2017 w Polsce odnotowano łącznie 104 ogniska ASF u świń i aż 720 przypadków u dzików.
Autor: Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
Aktualnie ceny jaj konsumpcyjnych i przemysłowych utrzymują się na wysokim poziomie, czemu sprzyja zarówno popyt krajowy, jak i silny popyt zagraniczny. W czwartym tygodniu listopada br. (20-26.11) indeks cen jaj Banku BGŻ BNP Paribas...
W dzisiejszym wydaniu AgroTygodnia: Stabilne ceny skupu mięsa kurcząt brojlerów; Podaż mleka w Unii Europejskiej odbudowuje się; Większa produkcja OMP, serów i masła...