Salmonella w małopolskich żłobkach i przedszkolach
Zgodnie z informacjami podanymi w serwisie Dziennik Polski, od końca lipca zachorowała ponad setka dzieci. Szóstka z nich wymagała hospitalizacjii.
Wśród zgłoszonych przypadków zachorowań, małopolski sanepid potwierdził 89 zatruć salmonellą. Na badania skierowano również 17 dzieci z objawami salmonellozy, jednak ich rodzice nie zgłosili się jeszcze do placówki w celu przeprowadzenia testów.
Przyczyna zatrucia nie została jeszcze stwierdzona jednak diagnostyka zalecona przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie potwierdziła zatrucie pałeczkami Salmonelli.
Dzieci, u których stwierdzono zatrucie uczęszczały do 19 różnych placówek przedszkolnych.
Objawy salmonellozy
Osoby, które spożyły żywność zakażoną Salmonellą mogą doświadczyć objawów infekcji już po 6 godzinach, jednak czas wylęgania choroby może wydłużyć się do 72 godzin. Symptomy utrzymują się zazwyczaj przez 3 do 7 dni i obejmują gorączkę, biegunkę, wymioty, bóle głowy, skurcze żołądka oraz utratę apetytu. Po przebyciu choroby pałeczki Salmonella mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy. Salmonelloza jest szczególnie groźna w przypadku małych dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób o obniżonej odporności.[1]
Źródło:
[1] PSSE Kraków