Szczególne wymogi dotyczące wprowadzania na terytorium Unii drewnianego materiału opakowaniowego
Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/127 z dnia 3 lutego 2021 r. określono szczególne wymogi dotyczące wprowadzania na terytorium Unii drewnianych materiałów opakowaniowych do transportu niektórych towarów pochodzących z niektórych państw trzecich i wymogi dotyczące kontroli zdrowia roślin w odniesieniu do takich materiałów. W myśl art. 2 pkt 1) rozporządzenia 2021/127 „drewniany materiał opakowaniowy” oznacza każdy produkt z drewna w postaci skrzyń, pudeł, klatek, bębnów i podobnych opakowań, palet, palet skrzyniowych i pozostałych platform załadunkowych, nadstawek do palet płaskich i drewna sztauerskiego, niezależnie od tego, czy są one faktycznie wykorzystywane w transporcie wszelkiego rodzaju przedmiotów; nie obejmuje to drewna surowego o grubości 6 mm lub mniejszej, drewna przetworzonego uzyskanego przy pomocy kleju, wysokiej temperatury i ciśnienia lub przy pomocy ich dowolnej kombinacji ani drewna sztauerskiego używanego do zabezpieczenia przesyłek drewna, zbudowanego z drewna tego samego typu i tej samej jakości co drewno w przesyłce.
Natomiast „określone towary” oznaczają towary spełniające wszystkie poniższe kryteria:
- pochodzą z państw trzecich wymienionych w załączniku (tj. Białoruś, Chiny, Indie);
- co najmniej do punktu kontroli granicznej pierwszego przybycia są one zabezpieczane, chronione drewnianym materiałem opakowaniowym lub przewożone w drewnianym materiale opakowaniowym;
- są oznaczone odpowiednimi kodami Nomenklatury scalonej (CN) lub kodami TARIC oraz opatrzone odpowiednimi opisami określonymi w załączniku I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87, wymienionymi w załączniku (skonsolidowany tekst rozporządzenia nr 2658/87 znajdziesz pod adresem https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A01987R2658-20210101)
W konsekwencji, drewniany materiał opakowaniowy może być wprowadzany na terytorium Unii wyłącznie wtedy, gdy spełnione są oba poniższe wymogi:
- właściwe organy lub podmioty, które są odpowiedzialne za wprowadzenie danego drewnianego materiału opakowaniowego lub które wiedzą o jego przybyciu na terytorium Unii, z wyprzedzeniem powiadamiają właściwy organ w punkcie kontroli granicznej pierwszego przybycia, że dany drewniany materiał opakowaniowy zostanie wprowadzony na terytorium Unii;
- kontrole zdrowia roślin przewidziane w przepisach niniejszego rozporządzenia wykazują, że dany drewniany materiał opakowaniowy spełnia przewidziane prawem wymogi tj. sformułowane w art. 43 ust. 1 lit. a) i b) rozporządzenia (UE) 2016/2031. Skonsolidowany tekst rozporządzenia (UE) 2016/2031 znajdziesz pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A02016R2031-20191214.
Zgodnie z tym przepisem, drewniany materiał opakowaniowy, niezależnie od tego, czy jest faktycznie wykorzystywany w transporcie wszelkiego rodzaju przedmiotów, wprowadza się na terytorium Unii tylko wówczas, gdy spełnia wszystkie następujące wymogi:
a) został poddany jednemu lub większej liczbie zatwierdzonych zabiegów oraz spełnia mające zastosowanie wymogi określone w załączniku 1 do Międzynarodowego Standardu dla Środków Fito sanitarnych nr 15 – przepisy w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w handlu międzynarodowym (ISPM 15);
b) jest oznakowany znakiem, o którym mowa w załączniku 2 do ISPM15, poświadczającym, że został poddany zabiegom, o których mowa w lit. a).
Powyższy ustęp nie ma zastosowania do drewnianego materiału opakowaniowego, który podlega wyłączeniom przewidzianym w ISPM15.
Pełen tekst rozporządzenia dostępny jest pod adresem:
Przeczytaj także
-
30.11.2020
Chaos w opakowaniach w Unii Europejskiej wyzwaniem dla sektora warzywno-owocowego
Jak prognozują eksperci Unii Europejskiej wraz z Unią Owocową, chaos i brak harmonizacji uregulowań prawnych dotyczących opakowań i ich recyclingu może prowadzić do marnotrawstwa żywności oraz utrudniać handel pomiędzy krajami UE.
-
26.11.2020
Wpływ Covid-19 na rynek opakowań - dostawcy żywności rosną w siłę, a popyt na opakowania z tektury falistej spada
Popyt na tekturę falistą i kartony dla przemysłu spożywczego zmniejszył się dramatycznie, wpływając na sektor opakowań papierowych.
-
07.09.2020
Zmiana i sprostowanie rozporządzenia nr 10/2011 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością
Najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jednoznacznie wskazują na konieczność nowelizacji dotychczas obowiązujących przepisów