Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Po czterech i pół latach ścisłej współpracy Komisja Europejska podnosi żółtą kartkę Kiribati. „Żółta kartka” jest oficjalnym ostrzeżeniem wydanym przez Unię Europejską partnerom handlowym, którzy nie radzą sobie z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (NNN).
Znosząc tę kartę, Komisja Europejska uznaje ważny postęp Kiribati w usuwaniu niedociągnięć w zarządzaniu rybołówstwem. Komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius powiedział:„Opowiadam się za zerową tolerancją dla nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów. Dlatego cieszę się, że mogę docenić wysiłki Kiribati w tej wspólnej walce. Aktywnie współpracowali z Komisją i skutecznie zajęli się niedociągnięciami w swoim systemie kontroli rybołówstwa, stając się nowym sojusznikiem w zapewnianiu zdrowszych oceanów i równych szans rybakom przestrzegającym zasad ”.
Komisja Europejska ostrzegła Kiribati w kwietniu 2016 r., Że nie robią wystarczająco dużo przeciwko nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom (NNN). Od tego czasu, w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, kraj ten rozpoczął szereg reform w celu dostosowania swojego ustawodawstwa dotyczącego kontroli rybołówstwa do prawa międzynarodowego i jest teraz przygotowany do skutecznego zwalczania nielegalnych połowów. Nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy (NNN) stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów wodnych, zagrażając samym podstawom wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) i międzynarodowym wysiłkom UE na rzecz promowania lepszego zarządzania oceanami. Połowy NNN stanowią również poważne zagrożenie dla środowiska morskiego, trwałości stad ryb i morskiej różnorodności biologicznej.
Zrównoważone rybołówstwo w Europie i na całym świecie przyczynia się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i strategii różnorodności biologicznej w odniesieniu do środowiska morskiego. Więcej informacji można znaleźć w komunikacie prasowym oraz w sekcji pytań i odpowiedzi.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji na dostarczaną żywność, poszczególne osoby muszą mieć możliwość weryfikacji oraz eliminacji substancji, które mogą wywołać niepożądane reakcje czy zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu. Konieczne było więc uregulowanie kwestii informowania o obecności substancji najczęściej uznawanych za alergeny oraz dla których działanie takie udowodnione jest naukowo. Celem podawania informacji w omawianym zakresie jest umożliwienie konsumentom dokonywania świadomych i bezpiecznych dla nich wyborów.
Znakowanie wartością odżywczą to jeden z obowiązkowych – dla większości środków spożywczych – elementów oznakowania żywności zarówno w UE jak i w USA. Jest to także informacja, która zajmuje znaczną część etykiety. Zarówno przepisy unijne jak i USA dopuszczają odstępstwa od reguły w zależności od wielkości powierzchni opakowania lub jego pojemności.
Komisja uchwaliła wieloletni program kontroli na lata 2021–2025. Mają one być przeprowadzane przez ekspertów Komisji w państwach członkowskich w celu weryfikacji stosowania prawodawstwa Unii dotyczącego łańcucha rolno-spożywczego.