Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych MRiRW w listopadzie 2017 r. ceny podstawowych produktów mleczarskich w Polsce obniżyły się względem notowań z października br. Średnio w listopadzie br. ceny zbytu masła w blokach (u producentów) kształtowały się na poziomie 22,11 zł / kg (netto) i były o 5,9% niższe niż w październiku br. Za odtłuszczone mleko w proszku (OMP) producenci uzyskiwali przeciętnie 6,61 zł/kg czyli o 5,2% mniej niż w październiku. Spadła także cena serów typu Gouda, o 4,5% do 14,11 zł/kg oraz typu Edamski, o 1,3% do 14,36 zł/kg.
Warto zauważyć, że w przypadku serów i masła w ubiegłych latach obserwowano odmienną tendencję. Przeciętnie, w poprzednich pięciu latach ceny masła w listopadzie były o 3,3% wyższe niż w październiku, a w przypadku serów Edam wzrost ten wyniósł 2,3%. Poziom cen OMP był natomiast o 0,3% wyższy niż w październiku.
W listopadzie 2017 r., wobec października, średnia cena zbytu masła konfekcjonowanego obniżyła się bardziej niż masła w blokach, o 9,7% do 23,79 zł netto za kilogram. Spadła także średnia cena serwatki w proszku – o 7,6% do 2,88 zł/kg. Nie odnotowano natomiast istotnych zmian cen zbytu produktów płynnych (zmieniły się w zakresie od -0,5 do + 1,2%).
Notowany w listopadzie br. średni poziom cen masła w blokach był jednak o 24,5% wyższy niż w listopadzie 2016 r. Znacząco, bo o 16,4%, droższa była również śmietana. Ceny jogurtów naturalnych był o prawie 10% wyższe niż w listopadzie ub.r. a w przypadku mleka spożywczego UHT wzrost ten wyniósł 4,7%. Poziom cen zbytu podstawowych serów dojrzewających był niższy od obserwowanego w listopadzie 2016 r, typu Edam o 3,1% a typu Gouda o 5,4%. Należy jednak pamiętać, że w dwóch ostatnich miesiącach ub.r. ceny zbytu tych serów były najwyższe w ostatnich trzech latach. Ceny OMP w relacji rocznej były o 18,2% niższe, a notowany w listopadzie poziom cen tego produktu był najniższy od lutego 2009 r.
Spadki także w UE
Obserwowane w listopadzie spadki cen produktów mleczarskich w naszym kraju są konsekwencją zmian cen na rynku unijnym. Według danych KE, w listopadzie br. w Unii Europejskiej ceny masła były o 13,3% niższe niż w październiku br. OMP potaniało o 6,1%, a serwatka w proszku o 6,7%. Niższe też były ceny serów – Edam o 4,7% a Goudy o 0,7%.
Spadki cen produktów mleczarskich na rynku unijnym i światowym związane są z odbudową podaży mleka w UE i Nowej Zelandii, co w konsekwencji przekłada się na większą produkcję wyrobów. W III kw. 2017 r. produkcja serów w UE była o 2,7% większa niż przed rokiem, a OMP zwiększyła się o 4,4%. Dodatkowo, sezon mleczarski w Nowej Zelandii jest w pełni, a ostatnie dane z października mówią o 2,7-proc. wzroście, w relacji rocznej, produkcji mleka w tym kraju. Wciąż nierozwiązany pozostaje problem dużych zapasów OMP w UE, przez co ceny tego produktu w UE są rekordowo niskie.
Autor: Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
Jak zmieni się spożycie mleka surowego oraz jak zmienią się dostawy mleka do mleczarni w UE w roku 2030? Odpowiedź podają eksperci z BGŻ BNP Paribas. Zapraszamy do lektury...
W dzisiejszym wydaniu AgroTygodnia: Stabilne ceny skupu mięsa kurcząt brojlerów; Podaż mleka w Unii Europejskiej odbudowuje się; Większa produkcja OMP, serów i masła...