Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Eliminacja szkodliwych tłuszczów
Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) uruchomiła w maju program eliminacji przemysłowo wytwarzanych kwasów tłuszczowych trans z łańcucha żywnościowego. Substancje te są odpowiedzialne za 500 tys. zgonów rocznie. WHO podkreśliła znaczenie kwasów trans w rozwoju chorób układu krążenia. „Choroby niezakaźne to główna przyczyna śmierci na całym świecie. W 2016 roku z ich powodu zmarło 40 milionów osób, co stanowi 25% wszystkich zgonów”, mówi dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Jak powstają i gdzie znajdują się kwasy trans?
Kwasy tłuszczowe typu trans powstają, gdy płynny olej zostaje utwardzony w przemysłowym procesie uwodornienia, który nadaje mu pożądane cechy technologiczne. Niektóre pokarmy, takie jak mięso przeżuwaczy oraz produkty mleczne (mleko, sery, masło) naturalnie zawierają niewielkie ilości tych kwasów tłuszczowych.
Żywność przetworzona
Jednak zdecydowana ich większość pochodzi z wysoko przetworzonych produktów, w których składzie znajdują się częściowo utwardzone oleje roślinne. Są to głównie produkty takie jak frytki, chipsy, wyroby ciastkarskie, słone przekąski czy margaryny. „Kwasy tłuszczowe trans to bardzo szkodliwy składnik diety dużej części społeczeństwa. Można je jednak z łatwością wyeliminować i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by tego dokonać, ponieważ związki te są przyczyną 500 tys. zgonów rocznie, przede wszystkim w krajach o niskim i średnim statusie ekonomicznym”, zaznacza Tedros.
WHO ustanawia ostateczny termin
WHO postawiła sobie za cel przekonanie państw członkowskich do całkowitej eliminacji przemysłowo wytwarzanych kwasów tłuszczowych trans do roku 2023. Inicjatywa ta nosi nazwę „Replace” i składa się na nią 6 strategicznych elementów:
-analiza sytuacji w danym kraju
-ocena obecności kwasów trans w łańcuchu żywnościowym
-uświadomienie obywateli i producentów żywności o szkodliwym działaniu kwasów trans
-promowanie zastąpienia szkodliwych tłuszczów ich zdrowszymi odpowiednikami
-zmiany nawyków w społeczeństwie
-wprowadzenie odpowiedniego prawodawstwa
Można ocalić 10 milionów ludzi
Szacuje się, że wyeliminowanie kwasów tłuszczowych trans z żywności może ocalić życie 10 milionów ludzi w okresie 25 lat od zakończenia programu. WHO podkreśla, że niektóre kraje rozwinięte zdołały już całkowicie lub częściowo pozbyć się tych szkodliwych substancji ze swojego łańcucha żywnościowego dzięki wprowadzeniu odpowiednich limitów. Za przykład podaje Danię – pierwsze państwo, które z sukcesem stawiło czoła kwasom tłuszczowym trans.
Źródło:
https://www.efeagro.com/noticia/la-oms-planta-cara-las-grasas-trans/
Przeczytaj także
W nowym badaniu przeprowadzonym w Turcji porównano profil kwasów tłuszczowych w diecie, skłonność do spożywania tłustych produktów oraz ilość receptorów komórkowych kwasów tłuszczowych u osób zdrowych oraz cierpiących...
25.04.2018 w siedzibie Instytutu Żywności i Żywienia odbyła się konferencja prasowa poświęcona pionierskiemu projektowi wirtualnej bazy zawartości kwasów tłuszczowych trans w żywności. Dzięki nowemu przedsięwzięciu IŻŻ Polacy zyskają łatwy dostęp do informacji o produktach, które mogą być potencjalnym źródłem tych szkodliwych substancji w diecie.