Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
FSIS zapowiada modernizację metod laboratoryjnych w celu określenia serotypu izolatów Salmonella. Dla wszystkich próbek dodatnich pod kątem Salmonelli zebranych po 1 stycznia 2020 r. do określenia serotypu Salmonelli zostaną wykorzystane dane sekwencjonowania całego genomu (WGS).
Metody badawcze
Poprzednio FSIS zmodernizował metodologię serotypu Salmonella w 2012 r., kiedy to wprowadził serotypowanie molekularne, aby zastąpić do rutynowych analiz tradycyjne technologie aglutynacji. Wszelkie izolaty wymagające dalszej klasyfikacji były przesłane do laboratorium USDA National Veterinary Services Laboratory (NVSL) w celu tradycyjnego serotypowania (aglutynacja). Za pomocą narzędzi bioinformatycznych, które opracowano w ciągu ostatnich kilku lat, analizowano dane z WGS w celu ustalenia serotypu Salmonella. Od 2016 r. FSIS przeprowadził serotypowanie molekularne równolegle z analizą serotypową WGS.
Porównanie wyników
FSIS niedawno przeprowadził porównanie wyników oznaczania serotypu Salmonella przy użyciu serotypowania molekularnego i przy użyciu ulepszonych narzędzi bioinformatycznych do analizy danych WGS. Z 9 842 izolatów Salmonelli sekwencjonowanych przez FSIS od 2016 r., 98,21% serotypów określonych na podstawie danych WGS było zgodnych z serotypem określonym przez serotypowanie molekularne i / lub ze wsparciem tradycyjnych serotypów USDA NVSL. Ten wysoki poziom zgodności wsparł przejście do rutynowego korzystania z WGS w celu określenia serotypu Salmonella i zaprzestania równoległych analiz.
Zalety i dalsze działania
Porównując wykorzystywany obecny proces FSIS do wykonywania oznaczeń techniką WGS, informacje o serotypie będą zazwyczaj dostępne 7 dni po potwierdzeniu izolatu. FSIS planuje utrzymać możliwości serotypowania molekularnego i będzie nadal wysyłać izolaty do NVSL w celu dalszej klasyfikacji w rzadkich przypadkach, w których serotypu Salmonella nie można ustalić za pomocą WGS. Dodatkowo FSIS zamierza przedstawić te ustalenia na nadchodzącym spotkaniu IAFP w 2020 r. i jest w trakcie opracowywania publikacji w czasopiśmie naukowym.
Źródło: FSIS
Przeczytaj także
Jak informują bułgarskie media, Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (BFSA) 24 grudnia zatrzymała partię mięsa z kurczaka z Polski skażonego Salmonellą. Ilość skażonego mięsa wynosi około 21 ton.
Z uwagi na globalny rozwój łańcucha dostaw żywności, konieczne jest ciągłe doskonalenie i wymyślanie bardziej efektywnych metod zapewniania bezpieczeństwa, jakości i autentyczności produktów i składników w nich występujących. Połączenie wykorzystania metagenomiki, analizy i obszernej bazy danych, dało nowe spojrzenie na kwestię złożoności łańcucha dostaw.
Główny Inspektor Sanitarny informuje, że otrzymał od Głównego Lekarza Weterynarii informację o wykryciu przez Inspekcję Weterynaryjną bakterii Salmonella Enteritidis w próbkach wymazów...