Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ostateczne dane o produkcji upraw ogrodniczych w 2018 r.
Główny Urząd Statystyczny opublikował ostateczne dane o produkcji upraw ogrodniczych w 2018 r. Zbiory jabłek zostały ocenione na 3,99 mln t. Co ciekawe, GUS obniżył prognozę w stosunku do wynikowego szacunku zbiorów jabłek (ok. 4 mln t), mimo że większość ekspertów wskazuje, że zbiory jabłek w Polsce wyniosły w 2018 r. ok 5 mln t lub więcej. Jednocześnie zbiory owoców z drzew GUS oszacował na 4,497 mln t (o 69% więcej niż w 2017 r.), a owoców jagodowych na 0,577 mln t, tj. o 17% więcej niż rok wcześniej.
Zima 2018/2019 nie spowodowała większych strat
Według GUS łagodna zima 2018/2019 nie spowodowała większych strat w uprawach sadowniczych. Znacznym uszkodzeniom podczas zimy uległy jedynie plantacje malin letnich. Uszkodzenia odnotowano zwłaszcza na plantacjach owocujących na pędach dwuletnich, które są bardzo wrażliwe na duże wahania temperatury.
Zróżnicowane zaawansowanie wegetacji wiosną
Wiosną zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych było zróżnicowane w zależności od rejonu kraju. Na ogół kwitnienie roślin sadowniczych było obfite, lecz często zależne od gatunku i odmiany. Drzewa owocowe, które w ubiegłym roku plonowały bardzo wysoko (jabłonie większości odmian) w bieżącym sezonie słabiej zawiązały pąki kwiatowe. W większości rejonów chłody występujące podczas kwitnienia nie sprzyjały oblotowi pszczół i dobremu zapylaniu, a dodatkowym problemem jest malejąca liczba pszczół. Znaczne niedobory wilgoci w glebie, jakie zanotowano wiosną, wpłynęły szczególnie niekorzystnie na plantacje roślin jagodowych, zwłaszcza borówki wysokiej oraz truskawek.
Plonowanie truskawek
Truskawki na ogół wcześnie rozpoczęły kwitnienie. Ich plonowanie w dużej mierze zależeć będzie od poprawy warunków w czasie dalszej wegetacji. Na niektórych plantacjach truskawek wiosenne przymrozki uszkodziły kwiaty i pąki kwiatowe. Najbardziej ucierpiały odmiany wczesne. W celu przyspieszenia wzrostu i dojrzewania truskawek wiele plantacji zostało przykrytych włókniną lub folią.
Lokalne uszkodzenia przymrozkowe
Generalnie wiosną zanotowano lokalnie uszkodzenia przymrozkowe w sadach jabłoniowych, czereśniowych, a także na plantacjach wiśni, śliw, moreli, brzoskwiń, porzeczek oraz malin.
Tegoroczne zbiory będą niższe od ubiegłorocznych
Zbiory owoców będą z pewnością niższe od ubiegłorocznych, ale na tym etapie nie można jeszcze wiarygodnie szacować rozmiaru spadku, choćby dlatego że reakcja roślin na czynniki stresowe może wystąpić z opóźnieniem. Ponadto nie wiadomo co jeszcze może się zdarzyć w pogodzie do zbiorów.
Opóźnione siewy warzyw gruntowych
Siewy warzyw gruntowych wg. GUS w niektórych rejonach były nieco opóźnione. Po łagodnej, suchej, na ogół bezśnieżnej zimie, na przeważającym obszarze kraju zanotowano deficyt wody w glebie. Brak opadów deszczu w kwietniu i występujące w tym czasie wysokie temperatury powietrza, pogłębiły ten stan. Dlatego wschody przebiegały na ogół w niesprzyjających warunkach. Niedostateczna ilość wilgoci w glebie spowodowała zahamowanie kiełkowania. Na niektórych plantacjach konieczne było dokonanie powtórnych siewów. W maju nastąpiła poprawa warunków wilgotnościowych, lecz często chłody ograniczały wzrost roślin. W niektórych rejonach wystąpiły braki nasion marchwi, pietruszki i cebuli.
Źródło: agronomist.pl
b
Przeczytaj także
W 2018 r., według szacunków IERiGŻ, w Polsce wyprodukowano 430 tys. t mrożonych owoców, o ponad 145 tys. t więcej niż w poprzednim roku, ale o prawie 2% mniej od średniej pięcioletniej. Jednocześnie mrożone owoce stanowiły w ujęciu wolumenowym ponad 34% wszystkich wyprodukowanych przetworów owocowych...
W ostatnim tygodniu oddział szybkiego reagowania rosyjskiej służby celnej zatrzymał na granicy białorusko-rosyjskiej dziewięć tirów, w których znajdowały się 104 tony jabłek, głównie z Polski. Zgodnie z informacjami podanymi przez rzecznika prasowego Północnozachodniego Zarządu Federalnej Służby Celnej, przemytnicy...
Według danych WAPA, na dzień 1 marca 2019 r., dwa główne kraje uprawy jabłek w Europie posiadały ponad 1,8 mln t świeżych jabłek. Polska miała największe zapasy, sięgające 940 tys. t, a tuż za nią uplasowały się Włochy z 913 tys. t.