Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe narzędzie biotechnologiczne
Naukowcy z Hiszpanii opracowali nowe narządzie biotechnologiczne, które pozwala na wykrywanie toksyn w rybach i owocach morza. Projekt prowadzony przez specjalistów z Universitat Rovira i Virgili w Tarragonie oraz Instytutu Badań i Technologii Żywności (IRTA) ma na celu stworzenie wiarygodnych i czułych systemów detekcji ciguatoksyn i tetrodotoksyn, niebezpiecznych substancji pochodzących z gatunków tropikalnych, które zaczęły rozprzestrzeniać się również w obrębie Atlantyku i Morza Śródziemnego – prawdopodobnie z powodu zmian klimatu.
Niebezpieczne neurotoksyny
Ciguatoksyny to neurotoksyny wytwarzane przez mikroalgi, które ulegają akumulacji w rybach i innych organizmach wodnych spotykanych w rejonach tropikalnych. Spożycie zanieczyszczonej tą substancją żywności prowadzi do zatrucia zwanego ciguaterą. Objawy obejmują zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego. Ciguatoksyny są termostabilne, co sprawia, że nie można pozbyć się ich w trakcie gotowania czy mrożenia. Ich wykrycie utrudnia także fakt, że są bezbarwne, bezwonne i bezsmakowe. Tetradotoksyny z kolei to neurotoksyny występujące przede wszystkim w rybie fugu, której spożycie w Europie jest zakazane. Okazuje się jednak, że związki te mogą znajdować się także w organizmach innych zwierząt, takich jak jeżowce czy omułki.
Komórki, receptory i aptamery
W ramach hiszpańskiego projektu udało się opracować biosensor, który jest w stanie wykrywać toksyny po przeanalizowaniu oczyszczonych próbek ryb i owoców morza. Bazuje on na trzech kluczowych elementach pozwalających na identyfikację niebezpiecznych substancji: komórkach, receptorach i aptamerach – krótkich fragmentach kwasów nukleinowych, które tworzą specyficzne wiązania z cząsteczkami toksyn.
Biosensor sprzężony ze smartfonem
Innowacyjny biosensor może zostać sprzężony ze smartfonem, bezpośrednio przekazując do telefonu wyniki analizy. „Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przypadków zatruć potrzebujemy szybkich, czułych, skutecznych i, przede wszystkich, mobilnych technologii służących do wykrywania toksyn, ponieważ tego typu urządzenia muszą być proste w użyciu dla producentów, dystrybutorów i sprzedawców, a także pracowników instytucji kontrolujących bezpieczeństwo żywności”, mówi koordynatorka projektu, dr Mònica Campàs z IRTA.
Źródła:
Przeczytaj także
W ramach siódmej edycji Silver Axe, corocznej operacji Europolu ukierunkowanej na nielegalne pestycydy, zidentyfikowano nowe trendy pojawiające się na czarnym rynku w UE i przejęto 1150 ton nielegalnych pestycydów.
Stany Zjednoczone podejmują działania przeciwko Salmonelli, ogłaszając plany uznania jej za substancję fałszującą w surowych produktach z kurczaka w panierce oraz nadziewanych.
W przemyśle spożywczym toksyna botulinowa jest związana z ciężką postacią zatrucia pokarmowego spowodowanego nieprawidłowo konserwowaną żywnością. Naukowcy opracowali technologię, która odnosi się do roli toksyny botulinowej zarówno w zastosowaniach spożywczych, jak i kosmetycznych.