Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dwa wydarzenia ukształtowały rok 2020 w sektorach przetwórstwa zbóż. Obok pandemii COVID-19, która wywarła wpływ na wszystkie sektory gospodarki, na wynikach przedsiębiorstw sektora zbożowego odbił się również wzrost cen zbóż w drugiej połowie roku. Kto zyskał, a kto stracił na drogim ziarnie w Polsce i za granicą?
Wzrost przychodów producentów zbóż
W produkcji zbóż miniony rok upłynął pod znakiem rekordów – rekordowe były zbiory zbóż ogółem, dochodząc według szacunków Sparksa do 33,5 mln ton (wobec 31,4 mln t w 2019 r. oraz 32,7 mln t w dotychczas rekordowym 2014 r.), rekordowy był również eksport zbóż z kraju, wynosząc 9,1 mln ton – więcej niż razem w latach 2018-19 i o 2,5 mln t więcej niż we wcześniej rekordowym, 2016 roku. Tak gwałtowny wzrost eksportu to w dużym stopniu efekt wzrostu cen zbóż na rynkach światowych – notowania pszenicy i kukurydzy na giełdach CBOT i MATIF były na poziomie najwyższym od 2013 roku.
Najwyższe w historii zbiory przy równocześnie wysokim poziomie cen doprowadziły do wzrostu przychodów sektora produkcji zbóż. Według danych PONT Info na podstawie informacji zbieranych przez GUS, w 2020 r. przychody w przedsiębiorstwach z PKD 01.11 (Uprawa zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na nasiona, z wyłączeniem ryżu) były o 11,3% wyższe niż rok wcześniej. Dane GUS obejmują jednak jedynie przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż dziewięć osób (w związku z mniejszymi obowiązkami sprawozdawczymi mniejszych podmiotów), przez co duża część przedsiębiorstw – szczególnie w takich sektorach jak rolnictwo - nie jest w nich uwzględniona.
Spadek marż w sektorze młynarskim, lepsza sytuacja w piekarnictwie
Na działalność przemysłu młynarskiego w pierwszej połowie ubiegłego roku wpłynęła przede wszystkim pandemia COVID-19 – produkcja mąki według danych GUS w marcu 2020 r. była o 19,6% wyższa niż rok wcześniej. Produkcja w następnych miesiącach wróciła jednak do normy, a zamknięcie gastronomii i hoteli wpływało na niższe zamówienia produktów przetwórstwa zbóż.
Sumarycznie przychody branży w minionym roku były o 0,5% niższe niż w 2019 roku. Dużo większy spadek odnotowano jednak dla wyników działalności operacyjnej – EBITDA sektora spadła w ujęciu rocznym aż o 13,9%, a na jej spadek oddziałał zdecydowany wzrost kosztów – przede wszystkim wyższe ceny ziarna. Na tle sektora młynarskiego, dużo lepiej poradziła sobie branża piekarnicza, w której spadek przychodów wyniósł 1,7% (łagodzony w wyniku wzrostu przychodów z działalności eksportowej, w przeliczeniu na PLN), a zagregowana EBITDA zmniejszyła się jedynie o 0,1%.
Wysokie ceny zbóż i problemy branży mięsnej negatywnie odbiły się na przemyśle paszowym
Miniony rok przyniósł również spadek marż w przedsiębiorstwach produkujących pasze dla zwierząt gospodarskich. Podobnie jak w przemyśle młynarskim, wyższe ceny zbóż doprowadziły do wzrostu kosztów operacyjnych. Ceny pasz zaczęły natomiast rosnąć dopiero późną jesienią, kiedy ceny pszenicy czy kukurydzy były już o ok. 20% wyższe niż w lipcu i sierpniu. Jest to związane z jednej strony z kontraktacją ziarna z wyprzedzeniem, z drugiej jednak – z problemami branży mięsnej w drugiej połowie ubiegłego roku. Niskie ceny skupu żywca i wynikające z nich niskie przychody producentów mięsa uniemożliwiały wprowadzanie podwyżek cen pasz.
W tej sytuacji, mimo ponad pięcioprocentowego wzrostu przychodów (związanych, podobnie jak w branży młynarskiej, głównie w związku ze wzrostem eksportu), EBITDA sektora spadła aż o 16%. W pierwszych miesiącach 2021 r. na działalność sektora wciąż wpływały wysokie ceny zbóż. Poprawa sytuacji w sektorze drobiu i wieprzowiny pozwoliła jednak na podwyżki cen produktów, pozytywnie oddziałując na marże. Wyższe ceny pasz mogą utrzymać się również w drugiej połowie roku, w związku ze wzrostami notowań zbóż w kontraktach na ziarno z nadchodzących zbiorów. Negatywnie na marże mogą jednak wpłynąć ostatnie wzrosty cen.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE. #WidzęWięcej
Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzimy m.in. jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu.
Marzec przyniósł znaczny wzrost po stronie produkcji sprzedanej przemysłu spożywczego. Dynamika roczna wyniosła +10,5% w przypadku artykułów spożywczych oraz +7,2% w przypadku napojów. Popyt na żywność był wspierany przez przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jednak warto podkreślić, że ww. dynamiki r/r zostały osiągnięte w warunkach wysokiej bazy z marca roku poprzedniego.