Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Co dziesiąte jajo produkowane w UE pochodzi z Polski
Polska jest ważnym producentem jaj w Unii Europejskiej. Szacuje się, że co dziesiąte jajo spożywcze, produkowane w UE pochodzi z Polski. Jesteśmy 6 producentem jaj ogółem w UE. Wyprzedzają nas Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy i Holandia. W samych jajach konsumpcyjnych zajmujemy 7 pozycję.
Według danych KE, roczna produkcja jaj w Polsce wynosi około 648 tys. t., z czego około 1/3 trafia na eksport, głównie do krajów UE.
Spadek eksportu jaj w pierwszym kwartale 2021 roku
Według danych MRiRW, w pierwszym kwartale 2021 roku z Polski wyeksportowano 40,1 tys. t jaj o wartości 49,4 mln EUR, czyli odpowiednio o 28 i 27% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Spadki zanotowano w przypadku większości głównych odbiorców.
Głównym odbiorcą jaj z Polski pozostają Niemcy, gdzie w omawianym okresie trafiło 6,9 tys. t jaj, o wartości 10,4 mln EUR, czyli odpowiednio o 55 i 49% mniej w relacji rocznej. Zmniejszył się również udział Niemiec w strukturze odbiorców, z 30% przed rokiem do 21%.
Drugim odbiorcą jaj spożywczych z naszego kraju pozostaje Holandia, gdzie wyeksportowano 6,6 tys. t jaj za 7,6 mln EUR, czyli o 64 i 62% mniej r/r. Czołówkę odbiorców jaj z Polski zamykają Węgry, które zakupiły 4,4 tys. t jaj, o wartości blisko 5 mln EUR, czyli o 7 i 5% mniej niż w pierwszym kwartale 2020.
Spadek eksportu wynika z jednej strony z mniejszego zapotrzebowania na jaja w sektorze HoReCa oraz Food service w całej UE, z drugiej strony z także mniejszego pogłowia kur niosek w Polsce.
Jednocześnie w omawianym okresie widoczny był znaczny wzrost zainteresowania polskimi jajami ze strony Singapuru. W okresie pierwszego kwartału wyeksportowano tam 2,9 tys. t jaj, czyli ponad połowę tego, co w całym 2020 roku (4,9 tys. t).
Spadek eksportu nie wpłynął negatywnie na ceny jaj na rynku krajowym
Według notowań MRiRW w okresie pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku przeciętnie zakłady pakujące skupowały jaja klasy M przeciętnie po 33,4 PLN/100 szt., czyli na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie przed rokiem. Jaja klasy L średnio skupowano po 40,6 PLN/100 szt., czyli o 2% więcej niż przed rokiem.
Ceny skupu jaj, szczególnie świeżych wspiera, obserwowany w kraju, silny popyt na to źródło białka zwierzęcego. Białko jaja kurzego uznawane jest za wzorzec aminokwasowy, a jednocześnie jest jednym z najtańszych źródeł białka zwierzęcego.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Parlament Europejski przegłosował rezolucję dotyczącą zakazu hodowli klatkowej w Unii Europejskiej. Dokument ten jest efektem inicjatywy obywatelskiej "End the Cage Age" (Koniec Epoki Klatkowej), pod którą podpisało się 1.4 mln Europejczyków
Zbliża się kolejny okres wzmożonego ryzyka pojawiania się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach utrzymujących świnie. Trwający sezon prac polowych sprzyja przenoszeniu wirusa ASF z lasów czy pól na teren takich gospodarstw. W Polsce w tym roku jak dotychczas odnotowano dwa ogniska tej choroby w stadach świń.
Zatwierdzenie nowych wzorów świadectw zdrowia dla mięsa i produktów mięsnych oraz dla mleka i produktów mlecznych wysyłanych do Kataru.