Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Sezon 2018/19 przyniósł silny wzrost cen skupu ziarna, co znalazło swoje przełożenie w cenach detalicznych przetworów zbożowych, tak w Polsce, jak i całej UE. W przypadku naszego kraju dynamika zmian była jednak silniejsza niż średnio we Wspólnocie.
Wyższa cena pszenicy spowodowana niskimi zbiorami
Na skutek niskich, ubiegłorocznych zbiorów zbóż, w II połowie 2018 r. krajowe ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej były przeciętnie o ponad 18% wyższe wobec analogicznego okresu rok wcześniej, zaś w I półroczu br. wyższe o 20%. Zboże to było istotnie droższe również w innych państwach UE – choć skala zmian była nieco mniejsza – od 11% do 20% r/r (dane Komisji Europejskiej), z wyjątkiem Szwecji, gdzie wzrost sięgnął 33% wobec 2018 r.
Podwyżki cen produktów zbożowych w Polsce spowodowane ceną surowca oraz wzrostem pozostałych kosztów
Wyższe ceny surowca wpłynęły na podwyżki cen detalicznych praktycznie wszystkich kategorii produktów zbożowych – pieczywa, mąki, płatków śniadaniowych czy makaronów – przy czym najmocniej uwidoczniły się w przypadku pieczywa. Według danych Eurostatu w maju br. w Polsce pieczywo było średnio o 9,8% droższe wobec maja 2018 r. Silniejsze zmiany odnotowano jedynie w Bułgarii (+11,2%) oraz na Malcie (+14,9% w relacji rocznej). Przeciętnie we wszystkich krajach Unii ceny pieczywa były o 3,5% wyższe wobec maja 2018 r. Wydaje się zatem, że wzrosty w Polsce to nie tylko efekt drogich zbóż, ale też wzrostów pozostałych kosztów, w tym przede wszystkim wynagrodzeń (oraz problemów ze znalezieniem pracowników).
Wzrost cen mąki
Kolejną kategorią zbożową, charakteryzującą się wysoką dynamiką zmian cen detalicznych, jest mąka. W maju br. w Polsce była ona przeciętnie o 7,4% droższa w relacji rocznej. Niemniej, w tym przypadku aż w ośmiu krajach UE wzrosty były jeszcze silniejsze, czasami nawet dwucyfrowe (Bułgaria, Łotwa, Węgry, Malta, Portugalia, Słowacja, Finlandia i Szwecja). Ogółem, dla całej UE-28 wzrost cen mąki wyniósł 3,5% w relacji rocznej.
Zmiany cen pizzy
Pizza na sklepowych półkach w Polsce była o 4,3% droższa wobec maja 2018 r. (w UE wzrost cen sięgnął zaledwie 0,6% w relacji rocznej, choć w Danii przekroczył 10%, zaś w kliku krajach produkt ten potaniał – np. w Niemczech, Słowenii czy Irlandii).
Wzrost cen płatków śniadaniowych
Krajowe ceny detaliczne zbożowych płatków śniadaniowych były w maju br. średnio o 3,5% wyższe wobec analogicznego miesiąca przed rokiem (a w UE o 0,8%).
Najmniejsze podwyżki w przypadku makaronów
W najmniejszym stopniu podrożały makarony. W Polsce w maju br. ich ceny detaliczne były o 1,9% wyższe wobec maja 2018r., zaś przeciętnie w UE o 0,5%.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Wraz z nastaniem lipca zakończył się statystyczny sezon 2018/19 na krajowym rynku zbóż. W przeciwieństwie do trzech poprzednich, charakteryzował się relatywnie wysokimi cenami ziarna...
W kończącym się sezonie 2018/19 światowa produkcja kukurydzy była zbliżona do rekordowego poziomu sprzed dwóch lat i według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), wyniosła 1 126 mln t. W nadchodzącym sezonie prognozy wskazują już na jej spadek.
Kończący się sezon 2018/19 charakteryzował się niską produkcją rzepaku, ale jednocześnie rekordowo wysokimi zbiorami soi. W efekcie w II połowie 2018 r. ceny rzepaku wprawdzie silnie wzrosły, niemniej w I kwartale br. zaczęły się stabilizować, a następnie spadać. Nadchodzące miesiące mogą przynieść sporo zmian w tym zakresie...