Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowano raport ze wspólnych spotkań ekspertów FAO/WHO ds. oceny ryzyka mikrobiologicznego (JEMRA) dotyczący środków zapobiegania i kontroli zagrożeń mikrobiologicznych w świeżych owocach i warzywach dla specyficznych towarów.
Celem raportu była ocena interwencji d przeciwko różnym docelowym patogenom na wszystkich etapach produkcji świeżych owoców i warzyw, od produkcji podstawowej po działania po zbiorach, transport, punkt sprzedaży i użytkowanie konsumenckie. Nacisk położono na identyfikację i ocenę interwencji stosowanych na całym świecie w celu zmniejszenia zagrożeń mikrobiologicznych związanych ze świeżymi owocami i warzywami. Skupiono się w szczególności na środkach kontroli w odniesieniu do czterech grup towarów: warzyw liściastych i ziół, jagód i owoców tropikalnych, melonów i owoców drzew oraz warzyw nasiennych i korzeniowych.
Co ustalili eksperci FAO/WHO?
Komisja ekspertów dokonała przeglądu literatury dotyczącej badań opublikowanych w latach 2008–2022 w celu zidentyfikowania interwencji, a w przypadku każdej interwencji badacze dokonali dalszego przeglądu dostępnych informacji i danych, aby ocenić skuteczność i praktyczną wartość środka kontroli.
W przypadku wszystkich owoców i warzyw potwierdzono znaczenie wdrażania dobrych praktyk rolniczych (GAP) i dobrych praktyk higienicznych (GHP) podczas produkcji podstawowej, a także GHP, dobrych praktyk produkcyjnych (GMP) oraz analizy HACCP stosowanej po zbiorach. Podkreślono również, że uzdatnianie wody do nawadniania i wody procesowej w celu utrzymania odpowiedniej jakości mikrobiologicznej ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania zanieczyszczeniu wszelkich towarów. Chociaż niektóre metody fizyczne — takie jak działanie ultrafioletem (UV), plazmą, światłem pulsacyjnym i ultradźwiękami — zostały już ocenione pod kątem dezynfekcji wody technologicznej, to potrzeba więcej badań, aby umożliwić ich wykorzystanie w przemyśle.
Co więcej, brak zainteresowania interwencjami przez przemysł wskazuje na potrzebę badań dotyczących praktyczności nowych technologii i sprawdzenia ich działania w warunkach, które ściśle symulują rzeczywiste operacje. Konieczne są także dalsze badania, aby poszerzyć wiedzę na temat interwencji, które w nieproporcjonalnym stopniu skupiają się na patogenach bakteryjnych, aby w sposób bardziej kompleksowy zająć się wirusami i pasożytami.
Kluczowe wnioski z raportu dla każdej z czterech grup towarów:
Zapoznaj się z pełną treści raportu:
Źródło: WHO
Przeczytaj także
Dostępna jest już wersja dokumentów w języku polskim.
W 2022 r. liczba zgonów spowodowanych zoonozami była najwyższa od dekady – takie wnioski płyną z nowego raportu przygotowanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Produkcja, transport i magazynowanie żywności odpowiada za ponad 1/3 całkowitej emisji CO2 do atmosfery – przeczytać można w nowym raporcie przygotowanym przez Global Alliance for the Future of Food (GAFF).