Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W styczniu 2022 r. odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw Suplementów Diety działającego przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej. Tematem spotkania było wypracowanie stanowiska dotyczącego maksymalnej ilości piperyny możliwej do stosowania w suplementach diety oraz dyskusja odnośnie aktualizacji stanowiska odnoszącego się do kwasu alfa-liponowego, betaalaniny oraz pieprzu metystynowego (Piper methysticum). Po przedstawieniu stanowisk ekspertów Zespół przyjął dwie Uchwały:
1. Uchwała nr 1/2022 określająca ilość piperyny w suplementach diety na poziomie 2 mg w zalecanej dziennej porcji produktu; w oznakowaniu rekomenduje się umieścić ostrzeżenie „nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji”.
2. Uchwała nr 2/2022 dotycząca uchylenia Uchwały nr 3/2016 Zespołu do Spraw Suplementów Diety odnoszącej się do kwasu alfa-liponowego.
Natomiast w odniesieniu do beta-alaniny oraz pieprzu metystynowego (Piper methysticum) pozostają aktualne: Uchwała nr 3/2019 w sprawie wyrażanie opinii dotyczącej maksymalnej ilości beta-alaniny w suplementach diety oraz Uchwała 6/2021 w sprawie niektórych substancji i surowców roślinnych niedozwolonych do stosowania w suplementach diety.
Z aktualnymi Uchwałami Zespołu do spraw Suplementów Diety można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety
Źródło: GIS
Przeczytaj także
EFSA: wytyczne ws. ustalenia i stosowania najwyższych poziomów witamin i składników mineralnych
Nawet przez kilka lat, nieświadomi zagrożenia nabywcy, mogli kupować niebezpieczne dla zdrowia suplementy diety. Kontrola NIK pokazała, że system nadzoru nad wprowadzaniem takich produktów na rynek nie zapewnił konsumentom właściwej ochrony.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Münster zidentyfikował liczne niedobory jakościowe w suplementach diety. Badacze znaleźli również próbki suplementów diety, które zostały zafałszowane np. antocyjanami z innych źródeł botanicznych.