Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności dnia 24 stycznia 2022 r. opublikował wytyczne ws. ustalenia i stosowania najwyższych poziomów witamin i składników mineralnych.
Opinia została przygotowana przez Urząd na mocy art. 29 ust. 1 lit. a) rozporządzenia 178/2002 (Ogólne Prawo Żywnościowe), zgodnie z którym „Urząd wydaje opinie na wniosek Komisji w odniesieniu do wszelkich zagadnień objętych jej misją i we wszystkich przypadkach, w których ustawodawstwo wspólnotowe wymaga konsultowania się z Urzędem”. Przedmiotem zapytania skierowanego do Urzędu była przede wszystkim kwestia zaktualizowania wytycznych Komitetu Naukowego ds. Żywności (SCF - The Scientific Committee on Food) ws. najwyższych poziomów witamin i składników mineralnych w świetle najnowszych dostępnych danych naukowych.
Drugą analizowaną przez Urząd kwestią była kwestia dokonaniu przeglądu maksymalnych poziomów pewnych substancji oraz zaktualizowanie ich limitów w żywności oraz suplementach diety według najnowszych wyników badań, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb niektórych grup populacji. Zapytanie skierowane do EFSA dotyczyło takich substancji jak:
W przypadku braku odpowiednich danych naukowych lub w sytuacji kiedy nie były one wystarczające, EFSA zdecydował się przyjąć racjonalnie uzasadniony górny limit, który nie będzie wywoływał negatywnych skutków. Ponadto w raporcie przedstawiono szczegółowa analizę prowadzonych badań wraz z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk i zagrożeń wynikających ze spożywania wskazanych substancji.
Należy przy tym podkreślić, że wprawdzie wytyczne nie stanowią jeszcze źródła powszechnie obowiązującego prawa, ale z uwagi na istotne znaczenie Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w procesie kształtowania prawa żywnościowego, można przypuszczać, iż uchwalenie takiego dokumentu stanowić będzie impuls do zmiany prawodawstwa, które może zmierzać w kierunku ustalenia jednolitych maksymalnych poziomów w odniesieniu do składników mineralnych i witamin. Taka zmiana będzie miała szczególnie duże znaczenia dla branży suplementów diety oraz żywności wzbogacanej.
Pełen teksty wytycznych dostępny jest pod adresem:
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2022.e200102
Przeczytaj także
Rynek żywności w Azji i rejonie Pacyfiku zyskuje coraz większy udział w światowej produkcji i konsumpcji, a uchwalane przez krajowych prawodawców przepisy mają znaczący wpływ zarówno na import jak i eksport produktów spożywczych w tamtych regionach. Jakich trendów należy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy?
Komisja Europejska zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską „»Green VAT« – unijny zielony VAT sprzyjający zrównoważonym i ekologicznym produktom i usługom”.
Rozporządzeniem 2022/63 Komisja wprowadziła zakaz stosowania dwutlenku tytanu w żywności. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie pewne produkty lecznicze.