Zgłoszono ponad 1000 przypadków przestępstw żywnościowych w ubiegłym roku
Według Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS) w ubiegłym roku do 1000 jednostek ds. przestępstw związanych z żywnością złożono ponad 1000 raportów na temat przestępstw związanych z żywnością.
We wniosku CIPS zgłoszono 1193 raporty do National Crime Unit Crime (NFCU) Agencji ds. Standardów Żywności (FSA). CIPS jest organizacją non-profit dla specjalistów ds. zakupów i dostaw.
Pomiędzy 1 stycznia 2013 r., a 31 marca 2019 r. w bazie danych Food Crime Intelligence zarejestrowano prawie 7000 raportów. W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. odnotowano 364 zawiadomienia o przestępstwach związanych z żywnością.
NFCU została utworzona w 2015 r. i obejmuje Anglię, Walię i Irlandię Północną. Przykłady przestępstw związanych z żywnością obejmują wykorzystanie skradzionej żywności w łańcuchu dostaw, bezprawny ubój, ponowne wprowadzanie na rynek niebezpiecznej żywności, fałszowanie, zastępowanie lub wprowadzanie w błąd, a także oszustwa związane z dokumentacją.
Liczba zgłaszanych raportów w okresie głośnego skandalu z koniną w 2013 roku osiągnęła 1517 raportów. Liczba ta spadła do 895 i 796 w ciągu kolejnych dwóch lat, ale wzrosła do 1035 w 2016 r. i 1116 w 2017 r.
Skąd pochodzi jedzenie?
Malcolm Harrison, dyrektor generalny grupy w CIPS, powiedział, że nowoczesne łańcuchy dostaw żywności są długie, skomplikowane i często się zmieniają.
„Wykrywanie zagrożeń w naszych łańcuchach dostaw żywności, zanim staną się problemami, wymaga stałej czujności, szczególnie w czasach zmian. Kluczowe jest zadawanie pytań i wiedza skąd pochodzą produkty żywnościowe.
Przedsiębiorstwa muszą zapewnić przejrzystość łańcuchów dostaw oraz możliwość śledzenia towarów do ich źródła. Ważne jest, aby odwiedzać dostawców i wprowadzać regularne kontrole jakości i zgodności, aby zapewnić prawidłowe praktyki międzynarodowego łańcucha dostaw. ”
Rodzaje przestępstw
Przestępstwa związane z żywnością mogą być różne - od celowego błędnego oznakowania produktu po nieuczciwą zamianę składnika na tańszy, lub potencjalnie niebezpieczny.
Najczęstszym przestępstwem związanym z żywnością odnotowanym w bazie danych od 2016 r. jest „świadoma sprzedaż substancji spożywczych nienadających się do spożycia przez ludzi”, co może mieć konsekwencje dla zdrowia publicznego.
W 2018 r. zgłoszono 310 tego typu przypadków, co stanowi skok w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy odnotowano tylko 73.
Harrison powiedział, że liczby pokazują, że potencjalnie szkodliwe substancje przedostają się do łańcuchów dostaw żywności i potencjalnie na półki sklepowe.
„Zaskakujące jest zatem to, że podczas gdy liczba doniesień o przestępstwach związanych z żywnością stale rośnie, oskarżenia pozostają uparcie niskie. Oszuści żywności ryzykują życiem konsumentów w celu zwiększenia zysków, nadszedł czas, aby wszcząć postępowanie karne ”.
Źródła:
Przeczytaj także
-
21.08.2019
Fałszowanie żywności - szara strefa handlu awokado
Wzrost cen awokado zwrócił uwagę karteli narkotykowych, które chcą kontrolować handel owocem. Rolnicy w Meksyku stoją w obliczu potencjalnej kradzieży i zastraszania...
-
17.07.2019
Fałszowanie wina powodem aresztowania jedenastu osób
Wspólna operacja wielu włoskich władz doprowadziła do aresztowania jedenastu osób (w tym urzędnika ICQRF) oraz zajęcia czterech firm
-
23.05.2019
Eurojust zamyka działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która sprzedawała skażone ryby w sześciu krajach UE
W operacji koordynowanej przez Eurojust, we współpracy z władzami z Rumunii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier i Portugalii podjęto działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zaangażowanej w nielegalne połowy na skażonych wodach, unikanie podatków i pranie pieniędzy.