Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Kanady zastosowali technologię zimnej plazmy do eliminacji mykotoksyn z ziaren zbóż. Metoda ta może okazać się pomocna w poprawie bezpieczeństwa żywności i ograniczaniu strat w przemyśle rolno-spożywczym.
Zagrożenie dla zdrowia i straty finansowe
Mykotoksyny pojawiają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, co roku zanieczyszczając ponad 25% ziaren zbóż na całym świecie. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierząt gospodarskich, przyczyniając się do rozwoju nowotworów, chorób płuc i mózgu, uszkodzenia nerek, a nawet śmierci. Ich obecność skutkuje spadkiem wydajności zbiorów i stratami finansowymi.
Zimna plazma
Kanadyjscy badacze opracowali technikę opartą na wykorzystaniu wody poddanej oddziaływaniu zimnej plazmy. Zastosowanie jej w procesie słodowania jęczmienia pozwoliło na częściową eliminację mykotoksyny odpowiedzialnej za znaczne straty w przemyśle słodowniczym. Metoda ta zwiększa kiełkowanie o 10-13% i może okazać się szczególnie użyteczna w produkcji słodu i piwa.
Ziarno bezpieczne do spożycia
Naukowcy twierdzą, że dzięki nowej technice możliwe jest zredukowanie poziomu mykotoksyn – zearalenonu i womitoksyny – aż o 54% w czasie od 1 minuty do 1 godziny, co potencjalnie może zwiększyć wydajność produkcji. Metoda ta „ma szansę zapewnić przedsiębiorstwom z sektora przetwórczego i paszowego możliwość bardziej efektywnej i skutecznej obróbki ziarna, które jest bezpieczne do spożycia przez konsumentów”, mówi główny autor publikacji, dr Ehsan Feizollahi z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie.
Szersze zastosowanie w przemyśle rolno-spożywczym?
Dr Feizollahi podkreśla, że brak pozbycia się womitoksyny w trakcie słodowania umożliwia przedostanie się jej do piwa, którego spożycie może skutkować mdłościami, wymiotami, biegunką, bólami brzucha, bólem i zawrotami głowy, a także gorączką. Jak dodaje naukowiec, jego zespół zamierza kontynuować badania nad zastosowaniem zimnej plazmy w eliminacji z żywności i wody również patogennych mikroorganizmów, takich jak Escherichia coli czy Salmonella.
Źródła:
Przeczytaj także
Specjaliści z Argentyny opracowali innowacyjną metodę, która w naturalny i przyjazny dla środowiska sposób chroni owoce i warzywa przed zepsuciem.
Komisja ekspertów dokonała przeglądu literatury dotyczącej badań opublikowanych w latach 2008–2022 w celu zidentyfikowania interwencji, a w przypadku każdej interwencji badacze dokonali dalszego przeglądu dostępnych informacji i danych, aby ocenić skuteczność i praktyczną wartość środka kontroli.
Odkryj rewolucyjną technologię hodowli komórkowej mięsa, która zmienia przyszłość żywności, eksplorując jej potencjał, wyzwania i znaczenie.